Japońska agencja Rating and Investment Information potwierdziła w poniedziałek rating Polski w walucie obcej na poziomie "A-" i podwyższyła jego perspektywę do stabilnej z negatywnej - podano w komunikacie.

"Deficyty fiskalne Polski obniżają się, a zadłużenie rządowe znajduje się na spadkowej ścieżce. Działania polityczne, w tym obniżenie wieku emerytalnego (...) do tej pory nie obciążyły zanadto budżetu. Biorąc pod uwagę te czynniki, a także (...) kontrolę strony wydatkowej, jest mało prawdopodobne, by pozycja fiskalna Polski pogorszyła się. Ponadto oczekuje się, że polska gospodarka pozostanie w przewidywalnej przeszłości mocna. Zgodnie z powyższym R&I potwierdziła ratingi (...) i zmieniła ich perspektywę do stabilnej" - napisano w raporcie.

Skala ratingowa w metodologii R&I, od najwyższej, to: AAA, AA, A, BBB, BB, B, CCC, CC, D. Od poziomu AA do CCC do ratingu może zostać dodany "+" lub "-", w zależności od siły oceny na danym poziomie skali (czyli AA+, AA, AA- itd.).

Rating na poziomie "A" wg R&I odzwierciedla "wysoką zdolność kredytową, wspieraną przez kilka wyróżniających się czynników". (PAP Biznes)