Na Prawo i Sprawiedliwość zagłosowałoby 42 proc. badanych, o 6 pkt. proc. więcej niż przed miesiącem, a na Platformę Obywatelską 20 proc., czyli o 6 pkt. proc. mniej w porównaniu z ubiegłym miesiącem - wynika z wrześniowego sondażu Kantar Public.

Na trzecim miejscu w sondażu, z 6-proc. poparciem, uplasowały się partie: Kukiz'15 (spadek o 1 pkt proc. wobec poprzedniego miesiąca) i Sojusz Lewicy Demokratycznej z poparciem 6 proc. (bez zmian).

Poniżej progu wyborczego uplasowała się Nowoczesna (4 proc., spadek o 1 pkt. proc.) Polskie Stronnictwo Ludowe (4 proc., bez zmian), Razem (1 proc., spadek o 2 pkt. proc.) oraz Partia Wolność (2 proc., bez zmian mdm).

Badanie zostało zrealizowane w dniach 7-12 września 2018 roku na reprezentatywnej próbie 1.023 dorosłych Polaków za pomocą wywiadów bezpośrednio wspomaganych komputerowo (CAPI).

60 proc. zapowiedziało w badaniu gotowość wzięcia udziału w wyborach. Prawie jedna trzecia (32 proc.) "raczej" wzięłaby udział w głosowaniu, a 28 proc. ankietowanych "zdecydowanie" poszłoby do urn.