Premier Mateusz Morawiecki przybył we wtorek rano do Bukaresztu, gdzie weźmie udział w trzecim szczycie Inicjatywy Trójmorza. Planowane jest również jego spotkanie z premier Rumunii Vasilicą-Vioricą Dancilą.

Dwudniowy szczyt Inicjatywy Trójmorza w Bukareszcie rozpoczął się w poniedziałek. W pierwszym dniu Polskę reprezentował prezydent Andrzej Duda, w drugim będzie to premier Morawiecki.

Z programu wizyty szefa polskiego rządu wynika, że weźmie on udział w sesji plenarnej, która ma dotyczyć współpracy państw Inicjatywy w sferze energetyki, transportu oraz agendy cyfrowej. Na marginesie szczytu planowane jest też spotkanie szefa polskiego rządu z premier Dancilą.

„Premierzy omówią kwestie dwustronne, sprawy z bieżącej agendy Unii Europejskiej, zagadnienia dotyczące współpracy regionalnej oraz polityki bezpieczeństwa” – zapowiedziało Centrum Informacyjne Rządu.

Inicjatywa Trójmorza jest platformą współpracy prezydentów 12 państw położonych między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym. Jej celem jest wzmacnianie spójności UE poprzez zacieśnienie współpracy infrastrukturalnej, energetycznej i gospodarczej państw Europy Środkowej.

Członkami Inicjatywy Trójmorza są: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry. W lipcu ub.r. w Warszawie odbył się drugi szczyt Trójmorza, którego gościem specjalnym był prezydent USA Donald Trump.