Trwa dyskusja w rządzie i w partii o tym, jaką formę wsparcia można zaproponować emerytom; na pewno jeszcze w tym roku albo w przyszłym, na początku, zostanie przedstawiona - powiedziała w poniedziałek wicepremier Beata Szydło. Dodała, że będzie dotyczyła obecnych emerytów.

Beata Szydło zapytana w poniedziałek w TV Republika o zapowiadaną wcześniej propozycję wsparcia dla emerytów, podkreśliła, że "przede wszystkim chodzi o to, żeby skutecznie pomóc tym, którzy są w tej chwili w najtrudniejszej sytuacji, czyli seniorom".

"Z jednej strony musimy się zastanowić, co zrobić, żeby ta ich sytuacja bieżąca uległa poprawie i tu (mamy - PAP) m.in. program darmowych leków dla seniorów czy też program ogłoszony przez premiera Mateusza Morawieckiego "Dostępność plus" (...), ale oczywiście najważniejszą sprawą jest wysokość emerytur" - wskazała.

Zauważyła, że obecny rząd "i tak znacząco podniósł najniższe emerytury oraz dał gwarancję najniższej emerytury dla rolników, dla ubezpieczonych w KRUS-ie". "Teraz czas na dyskusję o tym, jaką formę (wsparcia - PAP) można zadedykować tym osobom (emerytom). Ja powtórzę za prezesem Jarosławem Kaczyńskim, że w tej chwili trwa dyskusja w rządzie i w partii" - powiedziała wicepremier.

"Na pewno jeszcze w tym roku albo w przyszłym, na początku, zostanie przedstawiona" - zadeklarowała. Dodała, że ta propozycja będzie dotyczyła obecnych emerytów.

Dopytana o szczegóły, odparła, że są dwa wyjścia. "Może to być albo świadczenie jednorazowe osobne, albo może być też wzrost wynagrodzeń" - poinformowała. Jak jednak dodała, "przy wzroście wynagrodzeń, emerytur, mamy przede wszystkim dyskusję na temat waloryzacji". "Inną sprawą jest w ogóle dyskusja w dłuższym i szerszym wymiarze (...) nad tymi emeryturami w przyszłości - jak mają wyglądać, żeby emeryci mogli godnie żyć i z drugiej strony, żeby ten system był stabilny" - podkreśliła Szydło.

Powiedziała też, że większość projektów społecznych może być realizowana dlatego, że został uszczelniony system podatkowy. "Walka z mafiami vat-owskimi i wypływaniem należności z VAT poza budżet przyniosła efekty i jest bardzo skuteczna" - oceniła. "Kolejna rzecz, która się powiodła w naszym rządzie, to to, że potrafiliśmy połączyć projekty społeczne ze wzrostem gospodarczym" - zauważyła.

Jej zdaniem "środki na programy, które rząd już wprowadził, są zabezpieczone; programy społeczne na pewno będą kontynuowane". "Ja jestem spokojna, jeśli chodzi o stabilność finansów publicznych, bo te zmiany, które zostały przeprowadzone przez Ministerstwo Finansów i wszystkich ministrów (...) są takimi zmianami, które pozwoliły właśnie na znaczącą poprawę sytuacji finansów publicznych" - zaznaczyła wicepremier Szydło.