NATO nie przyjmie do grona swoich członków Macedonii, o ile ta nie sfinalizuje porozumienia z Grecją o zmianie nazwy kraju - ostrzegł w czwartek sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg. 30 września w Macedonii odbędzie się referendum w tej sprawie.

Stoltenberg spotkał się w Skopje z premierem Macedonii Zoranem Zaewem, aby wesprzeć jego wysiłki zmierzające do przekonania rodaków do akceptacji umowy z Atenami.

Zgodnie z zawartym w czerwcu porozumieniem, była jugosłowiańska republika ma przyjąć nazwę Północna Macedonia. Ta zmiana ma uśmierzyć obiekcje Aten, które protestują przeciw zawłaszczaniu przez Skopje dziedzictwa starożytnej Macedonii i obawiają się, że może to być pretekstem do wysuwania w przyszłości roszczeń terytorialnych. Z tego powodu Grecja od początku lat 90. XX wieku, kiedy Macedonia proklamowała niepodległość, blokowała jej starania o członkostwo w NATO i Unii Europejskiej.

W lipcu przywódcy państw NATO formalnie zaprosili Macedonię do Sojuszu, o ile ureguluje ona spór z Grecją o nazwę. Referendalną kampanię Zaewa wesprą także inni zachodni politycy - w piątek Skopje odwiedzi kanclerz Austrii Sebastian Kurz, a w sobotę kanclerz Niemiec Angela Merkel.