Kandydatka Koalicji Tak! na prezydenta Łodzi Urszula Niziołek-Janiak przedstawiła w środę program wsparcia lokalnych przedsiębiorców. Znalazło się w nim m.in. powołanie rady małych i średnich przedsiębiorców oraz wprowadzenie specjalnych miejskich stref ekonomicznych.

"Łódź przedsiębiorczością stoi od zawsze. Ona na przedsiębiorczości wyrosła i łodzianie mają we krwi to, że jeżeli chcą pracować, najpierw zastanawiają się, czy mogą otworzyć jakiś biznes. Takich inicjatyw jest bardzo dużo, ale bardzo wiele z nich nie rozwija się i mówiąc kolokwialnie pada" – powiedziała podczas konferencji prasowej Niziołek-Janiak.

Jak wskazała, przykładem likwidacji drobnego biznesu przez "wieloletnie zaniedbania i brak wspierania go podczas rewitalizacji" centrum Łodzi, jest ul. Kilińskiego. Zwracała uwagę na wiele pustych lokali i mieszczący się obok nich urząd pracy, do którego trafiają osoby z zamykanych sklepów i punktów usługowych.

Kandydatka na prezydenta Łodzi zapowiedziała, że aby zapobiegać takim przypadkom i wspierać rozwój drobnych przedsiębiorców powstał program Koalicji Tak! W głównej mierze zakłada on wspieranie małych i średnich lokalnych firm, których w Łodzi jest ok. 188 tysięcy.

"To one generują najwięcej miejsc pracy i powodują, że mamy coraz mniej klientów w urzędach pracy. Stąd proponujemy program, w którym przedsiębiorcy będą współrządzili. Proponujemy bowiem stworzenie rady przedsiębiorców lokalnych. Zależy nam na tym, żeby te ponad 188 tys. małych i średnich podmiotów gospodarczych miało wreszcie w Urzędzie Miasta ludzi, którzy rzeczywiście się nimi zaopiekują. Żeby mieli wsparcie ze strony urzędników i wokół tego skonstruowaliśmy nasz program" – wyjaśnił Mariusz Sokołowicz z Koalicji Tak!

W kolejnych punktach znalazły się m.in.: "koniec pustych witryn w miejskich kamienicach" poprzez usprawnienie procedur wynajmu lokal miejskich; wprowadzenie instytucji latarników przedsiębiorczości odpowiedzialnych za wspomaganie lokalnych firm w Urzędzie Miasta Łodzi; zrewidowanie polityki przetargowej, by nie eliminowały one mniejszych firm z Łodzi; prowadzenie rewitalizacji w sposób przyjazny lokalnemu biznesowi oraz zmiany w systemie transportowym miasta dającym priorytet dla dostawców i zaopatrzenia.

Zapowiedziano również powstanie ryneczków "pod chmurką" na każdym osiedlu oraz ochronę starych rzemiosł i unikalnych usług.

Niziołek-Janiak dodała, że na określonych obszarach miasta, w których zamiera drobny biznes chciałaby utworzyć specjalne miejskie strefy ekonomiczne. "Należy w nich obniżyć możliwie podatki od nieruchomości i opłaty za użytkowanie wieczyste, co przełoży się na podniesienie atrakcyjności tych miejsc. Trzeba przeprowadzić analizy, gdzie te problemy są największe i tam wprowadzić rozwiązania podatkowe" – tłumaczyła.

Przedstawiciele Koalicji Tak! zapowiedzieli, że w kolejnych dniach będą przedstawiać kolejne punkty swojego programu wyborczego, m.in. dot. transportu i sportu. (PAP)

autor: Bartłomiej Pawlak