Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz powiedział w sobotę, że jednym z celów, jaki chce zrealizować w najbliższych pięciu latach, jest wyeliminowanie w całości wypadków śmiertelnych w mieście z udziałem pieszych i rowerzystów.

Paweł Adamowicz ubiega się o kolejną kadencję prezydencką z własnego komitetu wyborczego „Wszystko dla Gdańska”.

Pomysł pod hasłem "Zero wypadków śmiertelnych z udziałem pieszych i rowerzystów" przedstawił w sobotę na konferencji prasowej.

"To jest oczywiście trudny i długotrwały proces, bo musi też dojść do zmiany mentalności kierowców. Dobrze, że o tym publicznie mówimy w mediach. Bo umówmy się: wielu kierowców nie lubi zwalniać. I w tym momencie cała polityka miejska idąca w kierunku spowolniania ruchu spotyka się z niezadowoleniem i protestami" - mówił Adamowicz.

Zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej Piotr Grzelak wyjaśnił, że statystyka wypadków śmiertelnych w mieście z udziałem pieszych i rowerzystów systematycznie się poprawia. W 2007 r. było takich zgonów 19, a w 2017 r. osiem.

Z kolei, za rok 2015 r. w statystyce liczby ofiar śmiertelnych wśród pieszych na 100 tys. mieszkańców, w Gdańsku ten wskaźnik wyniósł 1,7, w Polsce 2,4, a średnia w krajach Unii Europejskiej 1,1.

Grzelak dodał, że obecnie w Gdańsku ponad 60 proc. ulic ma ruch spowolniony dzięki ograniczeniom prędkości do 30 km/h, wprowadzeniu skrzyżowań równorzędnych, spowalniaczom na jezdni itp.

Adamowicz zapowiedział, że Grzelak oraz obecny także na konferencji prasowej wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdańska Piotr Błaszkowski, będą kandydatami do RMG z listy jego komitetu „Wszystko dla Gdańska” w okręgu nr 4 (Wrzeszcz, Strzyża).

Zarówno Grzelak, jak i Błaszkowski, poinformowali, że w związku z faktem startu w wyborach z komitetu prezydenta Gdańska zawiesili swoje członkostwo w Platformie Obywatelskiej.

W jesiennych wyborach samorządowych o najwyższy urząd w Gdańsku, oprócz sprawującego tę funkcję od 20 lat Pawła Adamowicza jako kandydata bezpartyjnego, ubiegać się będą także: syn b. prezydenta RP, europoseł Platformy Obywatelskiej Jarosław Wałęsa (Koalicja Obywatelska), Kacper Płażyński (Zjednoczona Prawica), Elżbieta Jachlewska (Lepszy Gdańsk), Andrzej Ceynowa (Sojusz Lewicy Demokratycznej) oraz Jacek Hołubowski (komitet Gdańsk Tworzą Mieszkańcy, współorganizowany przez wyrzuconego z PiS radnego Gdańska Łukasza Hamadyka).(PAP)