Dochodzenie dotyczy importu do Chin kęsów i gorącowalcowanej blachy ze stali nierdzewnej z Unii Europejskiej i trzech krajów azjatyckich. Chiny sprowadziły w 2017 roku 703 tys. ton tych produktów – o ponad 200 proc. więcej niż rok wcześniej - a 98 proc. importu pochodziło z regionów objętych obecnie postępowaniem.

Dochodzenie wszczęto po skardze jednego z chińskich producentów stali nierdzewnej, popartej przez cztery inne państwowe chińskie firmy z tego sektora – napisano w komunikacie. Według nich tani import przyczynił się do spadku cen w kraju, powodując straty dla lokalnych wytwórców.

Chiny odpowiadają obecnie za mniej więcej połowę światowej produkcji i konsumpcji stali nierdzewnej, która używana jest m.in. w budownictwie i transporcie.

Reklama

W skardze wyszczególniono ośmiu zagranicznych wytwórców stali nierdzewnej oraz szereg firm chińskich, które produkują ten materiał poza Chinami. Znalazła się wśród nich indonezyjska filia chińskiej firmy Tsingshan Stainless Steel oraz 19 firm handlowych.

Wzrost importu odnotowano szczególnie z Indonezji, gdzie część chińskich firm uruchomiła lub rozpoczęła w ostatnich latach budowę hut. Według skargi z Indonezji pochodziło prawie dwie trzecie stali nierdzewnej sprowadzonej do Chin w 2017 roku, a w pierwszym kwartale br. odsetek ten wzrósł do 86 proc. W 2016 roku Indonezja odpowiadała tylko za 5 proc. chińskiego importu, a statystyki za rok 2015 w ogóle nie odnotowują importu z tego kraju – wynika ze skargi.

Wśród europejskich firm objętych dochodzeniem znalazły się hiszpański Acerinox, fiński Outokumpu Oyj i zarejestrowany w Luksemburgu Aperam.

Postępowanie antydumpingowe potrwa do 23 lipca 2019 roku, a w szczególnych okolicznościach może zostać przedłużone do 23 stycznia 2020 roku – poinformowało chińskie ministerstwo handlu.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)