Trwają prace nad programem informatycznym, który by pozwalał na elektroniczny nabór wniosków w ramach programu Czyste Powietrze - mówił w środę minister środowiska Henryk Kowalczyk. Dodał, że ma nadzieję, że nabór wniosków ruszy we wrześniu br.

Szef resortu środowiska pytany na antenie radiowej Trójki, na jakim etapie jest realizacja program Czyste Powietrze, powiedział, że "jego kształt jest zakończony". "Trwają prace nad programem informatycznym, który by pozwalał na elektroniczny nabór wniosków. Mam nadzieję, że we wrześniu br. ten program ruszy, czyli nabór wniosków powinien ruszyć" - zaznaczył Kowalczyk. Podkreślił, że ostatecznie "zależy to oczywiście od testów informatycznych".

Jak powiedział Kowalczyk, pierwsze efekty programu "na pewno bardzo widoczne będą w roku przyszłym".

Podkreślił, że przedsięwzięcie wymiany pieców w domach jednorodzinnych "na czyste" realizowane jest wraz z termomodernizacją. "Bez termomodernizacji, czyli ograniczenia zużycia energii taki projekt się nie powiedzie. My chcemy to robić kompleksowo" - zapewnił.

Program Czyste Powietrze będzie realizowany w latach 2018-2029. Jego budżet opiewa na 103 mld zł, z czego finansowanie w formie dotacji to 63,3 mld zł, a w formie pożyczek zwrotnych 39,7 mld zł. Pieniądze zostaną przeznaczane w szczególności na termomodernizację i wymianę źródeł ciepła.

Wysokość dofinansowania w przypadku dotacji wahać się będzie od 40 do 90 proc. kosztów inwestycji, zależności od dochodu na osobę w rodzinie. Jak tłumaczył resort środowiska, tym samym właściciele domów, których dochody są najniższe, otrzymają do 90 proc. dotacji na realizację przedsięwzięć finansowanych w ramach programu. Maksymalne koszty kwalifikowane przewidziane do wsparcia dotacyjnego wynoszą 53 tys. zł.

W ramach programu termomodernizacji zostanie poddanych ponad 3 mln domów.

Ministerstwo tłumaczyło, że w przypadku istniejących jednorodzinnych budynków mieszkalnych w ramach programu finansowana będzie m.in. wymiana źródeł ciepła starej generacji opalanych węglem na: węzły cieplne, kotły na paliwo stałe (węgiel lub biomasa), systemy ogrzewania elektrycznego, kotły gazowe kondensacyjne i pompy ciepła. Dodatkowo zakres przedsięwzięcia może obejmować docieplenie budynków i zastosowanie odnawialnych źródeł energii cieplnej i elektrycznej, tj. kolektorów słonecznych i mikroinstalacji fotowoltaicznych.

Natomiast w nowo budowanych budynkach mieszkalnych dofinansowanie obejmie zakup i montaż: węzłów cieplnych, kotłów na paliwo stałe, systemów ogrzewania elektrycznego, kotłów gazowych kondensacyjnych czy pompy ciepła.

Beneficjentami programu mogą być osoby fizyczne, które mają prawo własności lub są współwłaścicielami budynku.