Cieszę się, że rozejm w Donbasie, ogłoszony w związku z sezonem zbiorów, przynosi efekty – powiedział w środę w Mińsku specjalny przedstawiciel Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) w grupie kontaktowej ds. konfliktu w Donbasie Martin Sajdik.

Dyplomata poinformował, że od początku lipca liczba naruszeń rozejmu znacznie zmalała, chociaż „w ciągu ostatnich dwóch dni obserwowany jest trend wzrostowy”.

Od 1 lipca, kiedy zaczął działać rozejm, zarejestrowano w strefie konfliktu tylko jeden przypadek odniesienia obrażeń przez cywila.

Reklama

Sajdik dziękował tym, którzy „rzeczywiście przestrzegają rozejmu”. Dodał jednak, że konieczne jest całkowite przestrzeganie zawieszenia broni, bo choć liczba ofiar wśród ludności cywilnej zmalała, to „nie znaczy, że ludzie w strefie konfliktu mniej cierpią”.

Przedstawiciel OBWE tradycyjnie wezwał strony konfliktu do wycofania ciężkiego sprzętu, sił i środków z linii rozgraniczenia, a także do rozminowania terenu.

Trójstronna grupa kontaktowa ds. uregulowania sytuacji na południowym wschodzie Ukrainy, regularnie spotykająca się w białoruskiej stolicy, składa się z przedstawicieli Ukrainy, Rosji i OBWE. Dodatkowo w jej spotkaniach uczestniczą przedstawiciele separatystów kontrolujących niektóre powiaty obwodów donieckiego i ługańskiego.

Kolejne spotkanie grupy kontaktowej odbędzie się 25 lipca.