W polityce do ostatniej chwili nie można być pewnym, ale wczoraj klub parlamentarny PiS podjął decyzję o poparciu projektu. Mamy wystarczającą większość - zapewnił Jarosław Gowin, mówiąc o szansach na uzyskanie sejmowego poparcia dla Ustawy 2.0.

W czwartek trwają prace nad kolejnymi poprawkami do projektu ustawy Prawo o Szkolnictwie wyższym i nauce oraz przepisów ją wprowadzających. Podczas drugiego czytania pakiety poprawek zgłosił klub PiS, a także kluby PO i Kukiz ’15. Wcześniej wprowadzenie kolejnych 50 poprawek zapowiedział też resort nauki.

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin pytany w Polsat News o to, czy jest spokojny o los Ustawy 2.0 podczas głosowania w Sejmie, odpowiedział: "W polityce do ostatniej chwili nie można być pewnym, ale wczoraj klub parlamentarny PiS podjął decyzję o poparciu tego projektu. Mamy wystarczającą większość" - zaznaczył.

Przypomniał, że "wszystko jest uzgodnione z prezesem Kaczyńskim". "Przeanalizował (Jarosław Kaczyński - PAP) tę ustawę bardzo dokładnie. Spędziliśmy parę razy po kilka godzin analizując (zapisy ustawy - PAP). Panu prezesowi zależało na tym, aby w jak największym stopniu uwzględnić wrażliwość i interesy uczelni regionalnych. Prawo i Sprawiedliwość rzeczywiście jest ugrupowaniem, które kładzie nacisk na rozwój mniejszych i średnich ośrodków. Dzięki tej ustawie, rozwój tych uczelni się dokona" - zaznaczył Gowin.

Powiedział też, że w czwartek swoje poparcie dla Ustawy 2.0 wyraziły samorządy studenckie, działające w ramach Porozumienia Samorządów Studencki Uczelni Krakowa.

"Warto podkreślić, że proponowany kierunek reformy pozwala na zwiększenie autonomii uczelni w zakresie decydowania o własnym kształcie oraz sposobie wydatkowania środków, jednocześnie gwarantując głos studentów w organach decyzyjnych" - czytamy w oświadczeniu samorządów, udostępnionym na Twitterze m.in. przez Parlament Studentów RP.