Francuska prokuratura finansowa poinformowała w poniedziałek, że wszczęła śledztwo w związku z domniemanym konfliktem interesów, w jaki miał być uwikłany obecny sekretarz generalny w kancelarii prezydenta Emmanuela Macrona, Alexis Kohler.

Wcześniej organizacja antykorupcyjna Anticor wystąpiła przeciwko Kohlerowi ze skargą zarzucającą mu, że jako urzędnik państwowy dopuścił się nielegalnego wywieranie wpływu i złamania przepisów dotyczących konfliktu interesów.

Chodzi tu o pełnienie przez Kohlera w latach 2010-2012 funkcji przedstawiciela Agencji Udziałów Państwa (APE) w radzie dyrektorów spółki stoczniowej STX France, której właścicielem jest w ponad jednej trzeciej państwo. Stocznia ta buduje m.in. duże statki wycieczkowe dla armatora MSC Cruises, wchodzącego w skład włosko-szwajcarskiego holdingu żeglugowego MSC (Mediterranean Shipping Company).

MSC założył w 1970 roku włoski oficer marynarki handlowej Gianluigi Aponte, który wraz z członkami swej rodziny pozostaje do dziś właścicielem holdingu. Żona Gianluigiego Rafaela jest kuzynką matki Kohlera.

"Prokuratura finansowa wszczęła dochodzenie by sprawdzić, czy przestrzegano zasad dotyczących działalności urzędników państwowych w sektorze prywatnym" - głosi komunikat prokuratury.

Pałac Elizejski oświadczył, że Kohler nie złamał prawa i będzie współpracował z prowadzącymi śledztwo. "Pan Kohler chciałby podkreślić, że na bieżąco informował zwierzchników o swych powiązaniach z MSC. Dlatego konsekwentnie wyłączano go ze wszystkich dyskusji i wszystkich decyzji odnoszących się do tego przedsiębiorstwa" - czytamy w komunikacie kancelarii prezydenta Francji.

Anticor oświadczył, że swój wniosek uzasadnił w znacznym stopniu informacjami opublikowanymi przez portal internetowy Mediapart.