Członkowie skrajnie prawicowej francuskiej partii Front Narodowy (FN), której przewodniczy Marine Le Pen, zagłosowali za zmianą nazwy partii. Od piątku nosi ona nazwę Zjednoczenie Narodowe (fr. Rassemblement National).

Zmianę pomyślano jako sposób na pozbycie się nazwy, która wielu wyborcom kojarzyła się z rasizmem i antysemityzmem, a także w celu ułatwienia sojuszy z innymi ugrupowaniami - pisze Reuters.

Propozycję zmiany nazwy Frontu Narodowego na Zjednoczenie Narodowe ogłosiła Le Pen w marcu na koniec dwudniowego zjazdu partii w Lille, gdzie ponownie została wybrana na przewodniczącą ugrupowania.

Swój wniosek motywowała faktem, że nazwa Front Narodowy, którą partia nosi odkąd została założona w 1972 roku, nawiązuje co prawda do "epickiej i chwalebnej historii", jednak "dla wielu Francuzów stanowi barierę psychologiczną".

Le Pen powiedziała, że decyzja o zmianie nazwy nada partii nowy impet, a priorytetem powinno być zdobycie władzy, którą można osiągnąć tylko przez koalicję z sojusznikami.

"To zamyka rozdział naszego ruchu, lecz otwiera nowy i lepszy, który nie będzie mniej chwalebny" - powiedziała Marine Le Pen.

Nowa nazwa pojawia się na rok przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, przed którymi Marine Le Pen ma nadzieję nawiązać sojusze z innymi skrajnymi prawicowcami, w szczególności z Nicolasem Dupont-Aignanem, aby rywalizować z partią Emmanuela Macrona, z którym przegrała w wyborach prezydenckich.