Umocnienie parlamentarnych relacji Polski i Szwecji oraz kontynuowanie dialogu i współpracy m.in. na forum Unii Europejskiej - to główne cele rozpoczętej we wtorek oficjalnej wizyty marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego w Sztokholmie.

Jak poinformowała Kancelaria Sejmu, Kuchciński przybył do stolicy Szwecji na zaproszenie przewodniczącego parlamentu Szwecji (Riksdagu) Urbana Ahlina. Wizyta marszałka Sejmu rozpocznie się od audiencji u króla Karola XVI Gustawa.

W Riksdagu marszałek spotka się z przewodniczącym Ahlinem, pierwszą wiceprzewodniczącą Ewą Thalen Finne oraz parlamentarzystami.

Program pobytu Kuchcińskiego przewiduje również rozmowy z minister spraw zagranicznych Margot Wallstroem oraz ministrem obrony Peterem Hultqvistem.

Marszałkowi Sejmu podczas wizyty w Szwecji towarzyszyć będzie przewodniczący polsko-szwedzkiej grupy parlamentarnej Krzysztof Truskolaski (Nowoczesna).

Kancelaria Sejmu podkreśliła, że wizyta Kuchcińskiego ma na celu "umocnienie dobrych parlamentarnych relacji między Polską i Szwecją oraz kontynuowanie dialogu i wzajemnej współpracy, szczególnie w sprawach istotnych dla obu krajów - zarówno w stosunkach dwustronnych, jak i na forum unijnym".

Poprzednie spotkanie Kuchcińskiego i Ahlina odbyło się przy okazji kwietniowej Konferencji Przewodniczących Parlamentów Unii Europejskiej w Tallinie.