Hiszpańscy deputowani zdecydowali w czwartek, że izba niższa parlamentu pierwszy raz w historii przeanalizuje projekt ustawy zezwalającej na eutanazję. Projekt trafi do komisji, jednak prawdopodobnie zderzy się ze znaczącym sprzeciwem części deputowanych.

Dotychczas wszystkie podobne projekty były odrzucane przez hiszpański Kongres Deputowanych - powiedział w rozmowie AFP rzecznik izby.

Za skierowaniem do komisji projektu, który powstał w regionalnym parlamencie Katalonii, opowiedziało się 173 członków izby, w większości z lewicy, a przeciw głosowało 135 deputowanych. Wszyscy 32 członkowie liberalnej partii Ciudadanos wstrzymali się od głosu.

Projekt ustawy przewiduje zwolnienie z odpowiedzialności karnej osoby, która "na wyraźną i jednoznaczną prośbę osoby cierpiącej na poważną, nieuchronnie prowadzącą do śmierci chorobę lub na chorobę nieuleczalną, której towarzyszy znaczne cierpienie fizyczne lub psychiczne", doprowadzi do "spokojnej i bezbolesnej" śmierci tego chorego.

Obecnie hiszpański kodeks karny zabrania wspomagania samobójstwa i pacjenci cierpiący na nieuleczalne choroby, jeśli chcą umrzeć, mogą jedynie odmówić leczenia.

Według sondażu ośrodka Metroscopia przeprowadzonego w marcu 2017 r. 84 proc. Hiszpanów opowiada się za prawem do pomocy w "bezbolesnej" śmierci pacjentów będących w końcowym stadium choroby.

Projekt ma być teraz przekazany do dalszych prac w komisji i - jak pisze AFP - zanim ostatecznie trafi pod głosowanie w izbie, prawdopodobnie zostanie do niego wprowadzonych wiele poprawek.