Na pl. Piłsudskiego w Warszawie rozpoczęły się w sobotę Centralne Obchody Dnia Strażaka. W trakcie uroczystości strażacy zostaną promowani na pierwszy stopień oficerski, wręczone zostaną także nominacje generalskie. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął prezydent Andrzej Duda.

W tegorocznej uroczystości biorą udział prezydent RP Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, szef MSWiA Joachim Brudziński, szef BBN Paweł Soloch oraz komendant główny PSP gen. brygadier Leszek Suski.

Podczas wydarzenia strażacy zostaną promowani na pierwszy stopień oficerski. Prezydent Duda wręczy także nominacje generalskie. Do stopnia nadbrygadiera awansowani zostali: świętokrzyski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. brygadier Adam Czajka, pomorski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. brygadier Tomasz Komoszyński i podlaski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. brygadier Jarosław Wendt.

Uroczystość zakończy parada pododdziałów marszowych i pojazdów pożarniczych.

Reklama

Jednocześnie wraz z uroczystością na pl. Piłsudskiego odbędzie się także piknik strażacki dla dzieci w Ogrodzie Saskim, w którego programie zaplanowano m.in. wystawę sprzętu, pokaz ratownictwa medycznego, układanie skrzynek, celowanie do tarczy wodą pod ciśnieniem. Chętni będą mogli także skoczyć na strażacką poduszkę lub sprawdzić się na mobilnej ściance wspinaczkowej. Wystąpią także orkiestry strażackie. Piknik potrwa do godz. 18.

Międzynarodowy Dzień Strażaka jest obchodzony 4 maja. Patronem strażaków jest rzymski legionista św. Florian, który został zamęczony za wiarę i utopiony w rzece Anneso w górnej Austrii w 304 roku. Jego relikwie przywiózł do Polski (do Krakowa) w 1184 roku biskup Modeny na prośbę biskupa krakowskiego Gedki. Kult świętego rozwinął się w Polsce po roku 1528, gdy spłonęła dzielnica Krakowa - Kleparz, a z pożogi ocalał jedynie kościół św. Floriana.