W Warszawie jest miejsce dla wszystkich, którzy szanują literę prawa - powiedział w środę podczas spotkania z mieszkańcami stolicy kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy Patryk Jaki. Jego zdaniem otwartość i wolność powinny być wartościami, które konstytuują stolicę.

Zapewnił też, że w Warszawie każdy będzie miał prawo manifestować swoje przekonania, jeśli nie łamie prawa. Zapowiedział również, że zamierza nadal sprawować funkcję przewodniczącego komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji.

Jaki spotkał się w środę rano z mieszkańcami Warszawy na Placu Wileńskim z okazji "Dnia flagi". Wiceminister rozdawał przechodniom flagi Polski.

Podkreślając, że w środę obchodzony jest Dzień Flagi, zaznaczył, że ten piękny dzień, powinien łączyć Polaków. "Tak samo jak ta flaga, która zawsze łączyła Polaków w trudnych i w pięknych chwilach" - dodał polityk.

Reklama

Jego zdaniem flaga Polski powinna łączyć również mieszkańców Warszawy, bez względu na to, gdzie się urodzili. "Czy urodzili się w samej Warszawie, czy urodzili się poza tym miastem, ale od wielu lat tutaj mieszkają. Biało-czerwona flaga powinna nas wszystkich łączyć" - dodał Patryk Jaki.

Reklama

Pytany, czy jako prezydent Warszawy zezwoliłby na organizację marszów środowisk narodowych w stolicy, powiedział, że wszyscy mogą manifestować, jeśli działają zgodnie z prawem.

"Jeżeli zostanę prezydentem Warszawy to jedną z najważniejszych zasad, jaką będzie wyznawał samorząd - będzie wolność. Wszyscy będą mieli prawo manifestować, bez względu na to, czy to będzie organizacja skrajnie lewicowa, czy skrajnie prawicowa. W Warszawie jest miejsce dla wszystkich. Natomiast jeśli, ktoś będzie łamał prawo, to nie będę tego tolerował" - zapowiedział Jaki.

Według niego "otwartość i wolność powinny, to być wartości, które konstytuują Warszawę".

Jaki zapowiedział, że zamierza dalej sprawować funkcję przewodniczącego komisji weryfikacyjnej. "Jeżeli zrezygnowałbym z tej funkcji, to dwie grupy byłyby szczęśliwe: Platforma Obywatelska i mafia reprywatyzacyjna. Tam strzelałyby szampany. Tak jak było wcześniej mieli eldorado" - ocenił.

Jego zdaniem, wszystkie funkcje państwowe to instrumenty i narzędzia, służące do pomagania ludziom. "W związku z powyższym, tak długo jak ten instrument i narzędzie będą służyły ludziom, tak długo będę chciał to robić" - oświadczył.

Jeszcze w środę Patryk Jaki spotka się z mieszkańcami Żoliborza na warszawskiej Cytadeli przy okazji "Biegu Flagi". Kandydat Zjednoczonej Prawicy weźmie też udział w finale piłkarskiego Pucharu Polski, który będzie rozgrywany na Stadionie Narodowym.

Pierwsza tura wyborów samorządowych może się odbyć w jedną z trzech niedziel: 21 października, 28 października lub 4 listopada br. W wyborach wybierzemy wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, a także rady gmin i powiatów oraz sejmiki województw.