Od 5 sierpnia nie są wydawane żadne zezwolenia na pracę dla obywateli Korei Północnej; Polska stosuje się do rezolucji ONZ ws. ograniczenia zatrudniania obywateli tego kraju za granicą - podkreślił w środę wiceszef resortu rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Wiceminister odniósł się do materiału brytyjskiej telewizji BBC. Wyemitowała ona niedawno program śledczy poświęcony robotnikom z Korei Północnej w Chinach, Rosji oraz w polskich stoczniach.

"Pozwolenia na pracę dla obywateli Korei Północnej nie są wydawane od 5 sierpnia. Nic w tej sprawie się nie zmieniło. Takich osób w Polsce ubywa, ponieważ wygasają pozwolenia wydawane wcześniej" - powiedział PAP wiceszef resortu rodziny i pracy.

Zaznaczył, że Polska stosuje się do rezolucji ONZ. "Po decyzji ONZ nasze stanowisko jest jednoznaczne. Nie ma współpracy i kryteria są zaostrzone" - mówił Szwed. Dodał, że konsulowie nie wydają już wiz dla obywateli Korei Północnej w związku z chęcią podjęcia przez nich pracy w Polsce.

W grudniu Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła jednogłośnie rezolucję nakładającą kolejne sankcje na Pjongjang; tym razem są one wymierzone głównie w dostawy ropy naftowej dla reżimu, mają też ograniczyć zatrudnianie północnokoreańskich pracowników za granicą. Rada nakłada kolejne już ograniczenia na Koreę Płn. w związku z jej programem rozwoju broni nuklearnej i balistycznej. Sankcje są odpowiedzią na test międzykontynentalnej rakiety balistycznej (ICBM), który Korea Północna przeprowadziła 28 listopada.

Na początku stycznia władze resortu rodziny i pracy podkreśliły, że "poprzez działania administracyjne sukcesywnie" odbierane są zezwolenia dla obywateli Korei Północnej. Ministerstwo poinformowało wówczas, że od 1 sierpnia 2017 r. wojewodowie uchylili 74 wcześniej wydane zezwolenia. Ze styczniowych szacunków resortu, wynikało, że w Polsce przebywało ok. 400 północnokoreańskich pracowników.

Według Urzędu ds. Cudzoziemców (dane z lutego 2018 r.), w Polsce przebywało nie więcej niż 397 obywateli KRLD, których celem pobytu było wykonywanie pracy. "Ze względu na stopniowe wygasanie zezwoleń na pracę i zezwoleń na pobyt czasowy liczba ta ciągle maleje. Zezwolenia na pracę i pobyt czasowy obywateli KRLD będą stopniowo wygasać w ciągu najbliższych 2 lat (ostatnie w I połowie 2020 r.)" - poinformował PAP rzecznik prasowy Urzędu ds. Cudzoziemców Jakub Dudziak.

"New York Times” napisał na początku roku, że Koreański Instytut Zjednoczenia Narodowego w Seulu szacuje, że za granicą pracuje nawet ok. 147 tys. północnych Koreańczyków. "Podobno władze Korei Północnej zabierają od 30 do 80 proc. ich zarobków, co – zdaniem większości ekspertów - daje przychód w wysokości od 200 do 500 milionów USD rocznie – odnotował "NYT".

Podobne zdanie w tej sprawie ma ekspert z Uniwersytetu Lingnan w Hongkongu Brian Bridges. Według niego, tysiące pracujących za granicą obywateli Korei Płn. zarabiają dla reżimu setki milionów dolarów rocznie i wspomagają jego zbrojenia. Zaznaczył jednak, że ich liczba spada jednak w związku z sankcjami ONZ.