Choć premiera Mateusza Morawieckiego więcej Polaków ocenia pozytywnie niż negatywnie, to dla największej grupy, czyli ponad 40 proc., nadal jest zagadką – wynika z naszego sondażu na panelu Ariadna.
W swojej partii Mateusz Morawiecki wciąż jest na wznoszącej fali. W zeszłym tygodniu był gwiazdą konwencji Prawa i Sprawiedliwości. Jarosław Kaczyński wygłosił na niej zwięzłe wprowadzające wystąpienie zawierające zasadniczy polityczny przekaz. Główną rolę odegrał Morawiecki.
Choć propozycje ogłoszone w sobotę robiły wrażenie, jeśli chodzi o ich liczbę i różnorodność grup, do których się odwoływały, to w praktyce nie będą zbyt kosztowne dla budżetu. Najwięcej podatnicy zapłacą za pomysł 300 zł wyprawki szkolnej (1,5 mld zł rocznie) i tzw. mały ZUS (0,5 mld). Pozostałe pozycje albo już są w planach wydatkowych, albo na początku ich koszty nie będą duże. To pokazuje, że premier nie chciał przeciągać liny i nadwyrężać dyscypliny finansów publicznych. Zielone światło dla takiego kształtu zmian przyszło z Nowogrodzkiej.