Prezydent USA Donald Trump skrytykował we wtorek Niemcy za poparcie dla rosyjskiego gazociągu Nord Stream 2. "Niemcy pompują miliardy do Rosji" - powiedział Trump, który spotkał się w Białym Domu z prezydentami Litwy, Łotwy i Estonii.

Trump zarzucił Niemcom, że przeznaczając tylko 1 proc. PKB na obronność, nie realizują obecnie swych zobowiązań wobec NATO, natomiast wspierają Rosję w kwestii Nord Stream 2.

Prezydent USA Donald Trump powiedział także, że kraje NATO "będą musiały płacić więcej". Pochwalił Litwę, Łotwę i Estonię za zwiększenie wydatków na obronność. Trump mówił też, że ich zobowiązanie się do "dzielenia ciężaru" nakładów na obronność jest przykładem dla innych państw. Prezydent oznajmił, że kraje bałtyckie "mogą mieć zaufanie do USA", które pozostaną ich "silnym, dumnym i lojalnym sojusznikiem".

Trump powiedział dziennikarzom, że wkrótce podejmie decyzję w sprawie wojsk USA w Syrii i "myśli poważnie" o wycofaniu tego kontyngentu oraz "ściągnięciu żołnierzy do domu". "Naszą główną misją (...) było pozbycie się IS (Państwa Islamskiego). Prawie zrealizowaliśmy ten cel" - oznajmił prezydent.