Pierwsze systemy przeciwlotnicze i przeciwrakietowe Patriot trafią do Polski w 2022, a kolejne w 2024 roku - poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że umowa, jaka zostanie w tej sprawie podpisana w środę, jest bardzo dobrze wynegocjowana.

"Pierwsze systemy Patriot dotrą do Polski w 2022 roku, a kolejne w 2024 roku. To są systemy, które w sposób bezprecedensowy zapewnią bezpieczeństwo naszego nieba" - przekazał Morawiecki na antenie TVP Info.

Jak mówił, jest to najnowsza technologia, którą Amerykanie sprzedają tylko Polsce. "To jest dowód na naszą bliską sojuszniczą solidarność, że Amerykanie ufają Polsce" - oświadczył.

Podkreślił też, że umowa, jaką Polska podpisze w tej sprawie w środę, jest "bardzo dobrze wynegocjowana". "W ślad za tym kontraktem idzie tzw. umowa offsetowa, czyli powiększenie zdolności produkcyjnych polskich zakładów" - zaznaczył. Według premiera umowa offsetowa da Polsce możliwość na "wypracowanie nowych rozwiązań militarnych we współpracy z USA".

Reklama

W środę - jak poinformowało MON - zostanie podpisana umowa na dostawę pierwszych elementów systemu Patriot. Z kolei w ubiegłym tygodniu MON podpisało umowy offsetowe wartości blisko 950 mln zł z produkującą zestawy Patriot korporacją Raytheon i producentem głównego pocisku tego systemu – koncernem Lockheed Martin w związku z pierwszym z dwóch zakładanych etapów dostaw. Umowy mają obowiązywać przez 10 lat.