Kazimierz Michał Ujazdowski to byłby dobry kandydat na prezydenta Wrocławia, jeśli byłoby porozumienie wszystkich sił opozycyjnych w tym mieście - mówił w czwartek szef klubu PO Sławomir Neumann. Zaznaczył jednak, że dzisiaj kandydatem PO na prezydenta Wrocławia jest prof. Alicja Chybicka.

Neumann był pytany w czwartek w TVN 24, o to, czy w najbliższych wyborach samorządowych Kazimierz Michał Ujazdowski będzie kandydatem Platformy Obywatelskiej na prezydenta Wrocławia. "Dzisiaj kandydatem Platformy (Obywatelskiej) jest profesor Alicja Chybicka" - powiedział.

"Sondaże, które znam, dają zawsze dużą przewagę Alicji Chybickiej nad innymi kandydatami; prawda jest też taka, że Kazimierz Michał Ujazdowski nie był w tych sondażach do tej pory sprawdzany" - przyznał polityk PO. Dopytywany, czy Ujazdowski byłby dobrym kandydatem, Neumann powiedział: "To byłby dobry kandydat wtedy, kiedy będzie szerokie porozumienie wszystkich sił opozycyjnych we Wrocławiu". "Dzisiaj najlepszym kandydatem jest Alicja Chybicka" - dodał. "Jak pojawią się badania, pojawi się chęć, że Kazimierz Ujazdowski powie, że jest też zainteresowany startem we Wrocławiu, to można takie badania przeprowadzać" - mówił.

Na uwagę, że PO jest "w stanie poświęcić profesor Chybicką", przewodniczący klubu PO powiedział, że nie jest to kwestia poświeceń, tylko odpowiedzialnej polityki. "Mówimy jasno i odpowiedzialnie, chcemy budować szerokie koalicje w wyborach samorządowych, chcemy wygrać z PiS-em wybory samorządowe i zaproponować najlepszych kandydatów na prezydentów miast" - powiedział.

Neumann zapowiedział też, że wspólna nazwa komitetu wyborczego Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej prawdopodobnie będzie znana na przełomie kwietnia i maja. "To będzie oczywiście Koalicyjny Komitet Wyborczy, bo to wynika z prawa, z ordynacji" - powiedział. "Być może będzie jakaś nazwa własna tego komitetu, ale myślę, że nie wcześniej niż na przełomie kwietnia - maja" - dodał. Odnosząc się do list wyborczych i "jedynek", Neumann podkreślił, że "jest podpisane porozumienie dotyczące podziału miejsc w wyborach sejmikowych".

Pod koniec stycznia liderzy PO: Grzegorz Schetyna i Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer poinformowali o woli zawiązania koalicji na tegoroczne wybory samorządowe, która miałaby objąć wspólne listy do sejmików województw. Oba ugrupowania planują też wystawienie wspólnych kandydatów m.in. na prezydentów miast. Jedno takie porozumienie już jest - dotyczy startu duetu Rafał Trzaskowski-Paweł Rabiej w wyborach w Warszawie. Pierwszy z nich, poseł PO jest kandydatem na prezydenta stolicy, drugi - polityk Nowoczesnej - na jego ewentualnego zastępcę w ratuszu.

W zeszłym tygodniu Schetyna i Lubnauer poinformowali, że podpisali list intencyjny ws. wspólnego koalicyjnego startu w wyborach do sejmików województw.

Państwowa Komisja Wyborcza informowała pod koniec stycznia, że tegoroczne wybory samorządowe mogą odbyć się w jedną z trzech niedziel: 21 października, 28 października lub 4 listopada.