Przesłuchanie b. premiera Donalda Tuska mogłoby się odbyć w drugiej połowie września - powiedziała w poniedziałek przewodnicząca komisji śledczej ds. Amber Gold Małgorzata Wassermann (PiS). Nie wykluczyła też ponownego przesłuchania b. szefa MSW Jacka Cichockiego.

Wassermann została spytana w poniedziałek w TVP Info, kiedy komisja śledcza planuje przesłuchać b. premiera Donalda Tuska. "W mojej głowie jest to druga połowa września tego roku" - odpowiedziała.

Wassermann podkreśliła, że przesłuchania świadków przed komisją cały czas trwają i będą kontynuowane. "Mamy nałożenie się dwóch służb - policji i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego; przerzucanie na siebie win i przerzucanie czynności. Usłyszeliśmy na komisji m.in. takie zdanie od szefa delegatury, że +musimy posprzątać bałagan po policji+; gdzie był pan ówczesny koordynator służb Jacek Cichocki i jego sprawowanie funkcji?" - zaznaczyła.

Wassermann pytana, czy komisja śledcza przesłucha ponownie Cichockiego, powiedziała, że nie wyklucza takiej możliwości. "Tym bardziej, że mamy odtajniony protokół jego przesłuchania i on zrobił taką wielką legendę, że nie będzie mówił na posiedzeniu jawnym, jakie czynności zostały wszczęte w stosunku do Michała Tuska" - powiedziała.

Reklama

Na pytanie, czy zamierza jeszcze raz przesłuchać syna b. premiera Michała Tuska, Wassermann powiedziała, że na ten moment nie widzi takiej potrzeby. "Jeżeli by zaszła, to będziemy formułować taki wniosek" - zastrzegła.

Amber Gold powstała na początku 2009 r. i miała inwestować w złoto i inne kruszce. Klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji. W połowie 2011 r. spółka przejęła większościowe udziały w liniach lotniczych Jet Air, następnie w niemieckich OLT Germany, a pod koniec 2011 r. w liniach Yes Airways. Powstała wtedy marka OLT Express.

Linie OLT Express upadłość ogłosiły pod koniec lipca 2012 r. Z kolei Amber Gold ogłosiła likwidację 13 sierpnia 2012 r., a tysiącom swoich klientów nie wypłaciła powierzonych jej pieniędzy i odsetek od nich. Według ustaleń, w latach 2009-2012 w ramach tzw. piramidy finansowej firma oszukała w sumie niemal 19 tys. swoich klientów, doprowadzając do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w wysokości prawie 851 mln zł.