Specjalny przedstawiciel USA ds. Ukrainy Kurt Volker oświadczył, że tzw. „republiki” prorosyjskich separatystów w Donbasie powinny zostać zlikwidowane, gdyż nie ma dla nich miejsca w ukraińskim ładzie konstytucyjnym.

Na wschodzie Ukrainy w poniedziałek wszedł w życie kolejny rozejm, który kilka dni wcześniej uzgodniła obradująca w Mińsku trójstronna grupa kontaktowa, składająca się z reprezentantów Ukrainy, Rosji i Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Armia w Kijowie poinformowała, że separatyści go nie przestrzegają.

„Tak zwana Ługańska Republika Ludowa i Doniecka Republika Ludowa są tworami powołanymi przez Rosję w celu stworzenia na miejscu (w Donbasie – PAP) realiów politycznych, które pozwolą na ukrycie roli Rosji i na nasilenie trwającego konfliktu, więc powinny zostać zlikwidowane” – powiedział Volker podczas dyskusji w waszyngtońskim Hudson Institute.

„Nie ma dla nich miejsca w ukraińskim ustroju konstytucyjnym. Zadaniem porozumień mińskich jest odnowienie suwerenności i jedności terytorialnej Ukrainy i te twory powinny zniknąć” – podkreślił.

W ramach porozumień z Mińska dla uregulowania konfliktu w Donbasie władze Ukrainy mają przeprowadzić tam wybory władz lokalnych. Kijów mówi, że nie można tego zrobić, gdy region kontrolowany jest przez Kreml.

W ocenie Volkera wybory staną się możliwe w okresie sześciu miesięcy od rozmieszczenia w Donbasie międzynarodowych sił pokojowych.

„Dla organizacji wyborów lokalnych potrzeba będzie sześciu miesięcy. Od czasu przeprowadzenia wyborów i potwierdzenia, że były one wolne i sprawiedliwe, może rozpocząć się okres przejściowy” – oświadczył wysłannik USA ds. Ukrainy.