W środę po długiej i ciężkiej chorobie zmarł prezydent Mielca (Podkarpackie) Daniel Kozdęba – poinformował Krzysztof Urbański z mieleckiego magistratu. Kozdęba był prezydentem Mielca od 2014 r.

Kozdęba urodził się w 1976 r., był absolwentem Politechniki Rzeszowskiej. Pełnił liczne funkcje, był m.in. wiceprzewodniczącym Parlamentu Studentów RP w latach 1998-2000, był też członkiem honorowym sztabu wyborczego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego w 2000 r. Był też wiceprzewodniczącym rady powiatowej Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Mielcu. Dwukrotnie był radnym powiatu mieleckiego.

Kozdęba był również doradcą ministra edukacji narodowej i sportu Krystyny Łybackiej. W latach 2005-2007 pełnił funkcję wiceprezesa zarządu Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. W latach 2010–2014 był głównym specjalistą i zastępcą kierownika w Urzędzie Miejskim w Rzeszowie.

W wyborach na prezydenta Mielca w 2014 startował z komitetu Razem dla Ziemi Mieleckiej. W drugiej rundzie pokonał Janusza Chodorowskiego, który prezydentem Mielca był od 1994 r. Na Kozdębę głosowało 61,19 proc. wyborców, a Chodorowskiego poparło 38,81 proc.

Jak napisano w komunikacie przesłanym z mieleckiego magistratu, Kozdęba "zawsze podkreślał, że sprawowanie funkcji prezydenta, to dla niego przede wszystkim służba mieszkańcom naszego miasta".

"Miał wiele planów i zamierzeń, których realizację niestety przerwała ciężka choroba nowotworowa, utrudniająca mu sprawowanie funkcji. Do końca swoich dni walczył z przeciwnościami losu z nadzieją na pokonanie nowotworu. Niestety tej walki nie udało mu się wygrać" - czytamy w komunikacie.