Rozmowy polskiego i izraelskiego zespołu ds. dialogu prawno-historycznego powinny dotyczyć treści noweli o IPN oraz nieporozumień z nią związanych; termin pierwszego spotkania nie został jeszcze wyznaczony - powiedział szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Dodał, że przed wprowadzeniem ewentualnych zmian w noweli o IPN, należy poczekać na wyrok Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie. - Teraz podejmowanie jakichkolwiek prac legislacyjnych nie miałoby najmniejszego sensu - oświadczył.

Szef kancelarii premiera został spytany w Radiowej Trójce o to, kiedy spotkają się zespoły z Polski i Izraela ds. dialogu prawno-historycznego między oboma krajami. - Nie ma tutaj wyznaczanej daty. Informowaliśmy naszych partnerów w Izraelu, że jesteśmy gotowi do rozpoczęcia takiego dialogu i wierzę, mam nadzieję, że w najbliższym czasie on się rozpocznie - odparł.

Według niego oba zespołu powinny rozmawiać o treści noweli o IPN, a także "o pewnych nieporozumieniach, które wokół niej narosły". - Warto też rozmawiać o innych rzeczach; warto prowadzić dialog historyczny na temat naszej wspólnej przeszłości, warto też rozmawiać o projektach, które pozwolą nam się lepiej rozumieć - mówił Dworczyk. Dodał, że dialog "na poziomie dyplomatycznym i politycznym" między Polską i Izraelem "trwa cały czas".

Podkreślił, że obu stronom zależy na "deeskalacji" napięcia, które powstało między oboma krajami.