Po rozmowie z prezydentem Serbii Aleksandarem Vucziciem Juncker oświadczył, że Serbia jest na dobrej drodze do członkostwa, ale UE nie może zaakceptować nowych członków, którzy mają nierozwiązane spory terytorialne.

Juncker dodał, że Serbia "pokonała imponującą część unijnej ścieżki", ale jest jeszcze "wiele problemów, które wciąż muszą zostać rozwiązane".

Jeszcze przed spotkaniem z Junckerem prezydent Serbii mówił, że "wiele przeszkód leży przed Serbią na europejskiej ścieżce, ale jesteśmy gotowi pilnie pracować nad realizacją trudnych zadań".

Juncker odwiedza Serbię w ramach cyklu oficjalnych spotkań w krajach bałkańskich, które aspirują do przyłączenia się do UE. W niedzielę był w Albanii, gdzie oświadczył, że wszystkie kraje Bałkanów Zachodnich będą miały możliwość wejścia do UE w 2025 roku. Serbia i Czarnogóra postrzegane są jako kraje, które mają największe szanse, aby zostać członkiem UE.

17 lutego 2008 roku Republika Kosowa ogłosiła niepodległość. Do tej pory decyzję tę uznało 115 krajów, w tym Stany Zjednoczone i większość krajów unijnych. Oficjalne uznanie Kosowa przez Organizację Narodów Zjednoczonych zostało zablokowane przez Rosję i Chiny.(PAP)