Jak mówił podczas prezentacji w warszawskim Centrum Edukacyjnym IPN zastępca prezesa Instytutu Krzysztof Szwagrzyk, aplikacji powstała dlatego, że "trzeba zrobić coś znacznie więcej w kierunku (...) aby ta nasza wiedza wynikająca z prac na +Łączce+ stała się wiedzą powszechną". "Uznaliśmy, że w świecie, w którym żyjemy, tą najwłaściwszą formą będzie opracowanie wirtualne +Łączki+" - podkreślił.

Aplikacja umożliwia zobaczenie wirtualnego obrazu tej części cmentarza z lat stalinowskich oraz przebiegu kolejnych etapów prac archeologicznych i ekshumacyjnych prowadzonych przez zespół prof. Szwagrzyka w czasach współczesnych.

Aplikacja multimedialna jest efektem prac zespołu historyków, archeologów, grafików i programistów. Umożliwia ona poznanie całego planu kwatery "Ł" z dalekiej oraz bliskiej perspektywy. Aplikacja prezentuje też wszystkie zmiany, jakie zachodziły na tej części cmentarza.

Reklama

Jak wskazuje IPN, użytkownik aplikacji może podążyć śladem specjalistów Instytutu Pamięci Narodowej pracujących na „Łączce” w latach 2012–2017 "w poszukiwaniu grobów bohaterów i zobaczyć miejsca, w których ich odnaleziono". "Niewątpliwą atrakcją aplikacji jest możliwość odbycia wirtualnego spaceru po „Łączce” na przestrzeni poszczególnych lat" - podkreśla IPN.

Reklama

Według prof. Szwagrzyka podstawowym celem aplikacji jest udostępnienie i popularyzacja wiedzy o pracach na kwaterze "Ł" wśród wszystkich osób posiadających komputer czy telefon komórkowy.

Projekt w kolejnych etapach będzie rozbudowywany o inne miejsca – symbole komunistycznego terroru na mapie Warszawy: były Areszt Śledczy przy ul. Rakowieckiej, Areszt NKWD i WUBP przy ul. Strzeleckiej czy miejsca więziennych pochówków na Cmentarzu Bródzieńskim i na Służewie przy ul. Wałbrzyskiej.

Podczas konferencji zaprezentowano wersję demo byłego więzienia na warszawskim Mokotowie, gdzie obecnie mieści się Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Podczas prezentacji ukazano m.in. pawilon X i piwnice więzienia na Rakowieckiej, gdzie w okresie stalinowskim PRL byli więzieni i mordowani żołnierze podziemia niepodległościowego.

Odnośnik do aplikacji "Mapy Miejsc Pamięci Narodowej" jest dostępny na głównej stronie Instytutu Pamięci Narodowej oraz pod adresem: https://laczka.ipn.gov.pl

Kwatera ŁI i ŁII, czyli tzw. Łączka, to miejsce na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie, gdzie w latach 1948-1956 komunistyczna bezpieka ukryła ciała kilkuset ofiar - często byli to żołnierze przeciwstawiający się sowietyzacji Polski. Wśród odnalezionych w poprzednich latach i już zidentyfikowanych osób znaleźli się żołnierze polskiego podziemia, m.in. mjr Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka", mjr Hieronim Dekutowski "Zapora", a także ostatni dowódca Narodowych Sił Zbrojnych ppłk Stanisław Kasznica.

Ostatnie prace poszukiwawcze na "Łączce" specjaliści z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, którym kieruje prof. Szwagrzyk, prowadzili w czerwcu 2017 roku.

Jak informował wówczas prof. Szwagrzyk, podczas dziesięciu tygodni prac poszukiwawczych odnaleziono cztery pełne szkielety ludzkie oraz przemieszane szczątki kilkudziesięciu osób. Specjaliści IPN wspólnie z wolontariuszami odnaleźli również okulary, medaliki, szczątki ubrań, guziki resztki butów.