Jest jasne, dla Polski i dla Niemiec, że bez naszej współpracy ciężko byłoby rozwiązać współczesne problemy w całej Unii Europejskiej - mówi premier Mateusz Morawiecki w spocie zamieszczonym na Twitterze Kancelarii Premiera po piątkowej wizycie w Berlinie.

Morawiecki podkreślił, że odbył z kanclerz Angelą Merkel szczerą, trwającą ponad półtorej godziny rozmowę. "Zgodnie stwierdziliśmy, że nasze stosunki gospodarcze rozwijają się bardzo dobrze i są podstawą do dalszej współpracy na bardzo wielu polach" - powiedział w spocie premier.

"Jest też jasne, dla Polski i dla Niemiec, że bez naszej współpracy ciężko by było rozwiązać współczesne problemy w całej Unii Europejskiej" - oświadczył.

"Również na początku, podczas rozmowy z panią kanclerz w cztery oczy, rozmawialiśmy o pamięci i o prawdzie historycznej, a w kontekście rozmowy o bezpieczeństwie energetycznym i bezpieczeństwie granic zewnętrznych podkreśliliśmy, jak ważna jest współpraca między naszymi krajami. Zaprosiłem też panią kanclerz na obchody stulecia odzyskania niepodległości Polski" - powiedział szef polskiego rządu.

W piątek premier Morawiecki przebywał z oficjalną wizytą w Berlinie, gdzie spotkał się z kanclerz Niemiec.

Politycy zapowiedzieli, że Polska i Niemcy mogą współpracować m.in. w projektach związanych z obronnością. Oświadczyli też, że mają różne poglądy, jeżeli chodzi o Nord Stream 2, czyli projekt liczącej 1200 km dwunitkowej magistrali gazowej z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie.