Nieuzasadnione zgłoszenia na numer 112 są skrajnie nieodpowiedzialne - ktoś może stracić w wyniku takiego "żartu" życie - podkreśla szef MSWiA Joachim Brudziński. W piątek uczestniczył w otwarciu nowej siedziby Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Rzeszowie.

W 2017 r. na numer alarmowy 112 obsługiwany przez Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Rzeszowie wpłynęło ok. 750 tys. zgłoszeń, z czego niemal 71 proc. to zgłoszenia niezasadne (fałszywe i anulowane).

W ocenie Brudzińskiego warto mówić o "skrajnie nieodpowiedzialnych ludziach, którzy pozwalają sobie, myśląc, że to żart i dowcip, na nieuzasadnione zgłoszenia". "Wy wszyscy, którzy wpadniecie na tak niemądry pomysł, by wybrać numer 112 bez potrzeby, pamiętajcie, że ktoś inny może stracić życie, bo służby nie będą mogły na czas zareagować" – powiedział minister.

Szef MSWiA apelował, m.in. do mediów o edukowanie na ten temat, bo "w skali roku to były miliony tego typu zgłoszeń". „Jakaż jest skala nieodpowiedzialności, jakież olbrzymie wyzwanie, również przed rodzicami i nauczycielami aby edukować dzieci i młodzież, ale trzeba z przykrością stwierdzić także ludzi dorosłych, którzy czasami pod wpływem alkoholu wpadają na tego rodzaju niemądre pomysły" – wskazał.

Brudziński zwrócił uwagę, że w roku 2017 odnotowano 19 mln zgłoszeń pod numer 112. „Za nimi kryła się bardzo często tragedia obywateli, mieszkańców naszego kraju" - podkreślił.

Ocenił, że reakcja na zgłoszenie jest szybka. „Średni czas reakcji dodzwonienia się na ten numer i podjęcia interwencji to jest niespełna 10 s. (...) To 10 s. oznacza ni mniej, ni więcej, tylko uratowane życie bądź zdrowie naszych współobywateli” - oświadczył.

Minister zapowiedział, że w tym roku będzie wdrażana aplikacja dla osób niepełnoprawnych, w tym dla niewidomych i głuchoniemych, dzięki której będą mogli wezwać pomoc.

„To że ktoś jest dotknięty taką tragedią, nie może oznaczać jego wykluczenia, nie może oznaczać, że gdy będzie zagrożone jego życie czy jego bliskich, nie będzie się mógł zwrócić o pomoc. Taką aplikację w najbliższych miesiącach będziemy wprowadzać” – powiedział.

„Nie można oszczędzać na bezpieczeństwie obywateli. Nie można oszczędzać na zdrowiu obywateli, na życiu obywateli. Oczywiście trzeba być skrzętnym, trzeba pilnować grosza publicznego” – dodał.

Brudziński podkreślił, że bezpieczeństwo, zdrowie i życie obywateli są absolutnym priorytetem rządu. Dodał, że spór polityczny, pod warunkiem, że merytoryczny, jest rzeczą naturalną w każdej demokracji.

„Jest coś, co powinno być wyłączone z tej oczywistej dla każdej demokracji dyskusji czy sporu - tym jest bezpieczeństwo, zdrowie i życie naszych współrodaków i obywateli" – powiedział.

W trakcie uroczystości Brudziński nagrodził w ramach akcji „Młody Bohater” 12-letniego Bartka Purchę z Jarosławia. Chłopak udzielił pomocy kobiecie siedzącej na przystanku. Najpierw, zgodnie z jej prośbą, zadzwonił do jej córki, a następnie wezwał pogotowie. Kobieta miała poważne problemy z sercem.

„Bartku, chciałoby się powiedzieć, że jesteś ewangelicznym Samarytaninem, który zobaczył osobę potrzebującą, podszedł i pomógł. Zrobiłeś to z potrzeby serca. Jesteś bohaterem i wzorem dla swoich rówieśników” – powiedział szef MSWiA.

W trakcie uroczystości szef MSWiA wręczył także wyróżnienia dla operatorów numeru 112 z Podkarpacia. Zwracając się do nich powiedział, że mogą oni liczyć na wsparcie jego ministerstwa.

Wybudowane w Rzeszowie Centrum Powiadamiania Ratunkowego kosztowało ponad 8 mln zł. Pieniądze pochodziły z rezerwy celowej budżetu państwa. Budowa nowego obiektu realizowana była w latach 2013 – 2017.

W budynku znajduje się tzw. sala operatorska, która przygotowana jest na 19 stanowisk z możliwością rozbudowy do 40 stanowisk. Aktualnie w centrum zatrudnionych jest 63 operatorów numerów alarmowych.