W Wilnie będzie ulica nosząca imię prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego – postanowiła Rada Samorządu Miasta Wilna na środowym posiedzeniu. Mer Wilna Remigijus Szimaszius podkreślił wkład Lecha Kaczyńskiego w rozwój stosunków polsko-litewskich.

"Jest to wyraz wyjątkowych stosunków polsko-litewskich i wkładu prezydenta Lecha Kaczyńskiego w rozwój tych stosunków" - skomentował decyzję Rady mer Wilna.

Imieniem Lecha Kaczyńskiego zostanie nazwana bezimienna dotąd ulica, przylegająca do gmachu samorządu miasta, nieopodal ulicy Kalwaryjskiej za Zielonym Mostem.

Radni Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR), którzy wystąpili z projektem uchwały o upamiętnieniu w Wilnie prezydenta Kaczyńskiego, proponowali, by jego imieniem została nazwana ulica nieopodal Placu Katedralnego. Nie wyraziła jednak na to zgody samorządowa Komisja ds. Nazw, Pomników i Tablic Pamiątkowych. Zaznaczyła, że kiedyś ta ulica na Starówce nosiła nazwę św. Jerzego, i chciała pozostawić możliwość przywrócenia tej nazwy.

W ocenie mera Szimasziusa ostateczna decyzja o nazwaniu imieniem Lecha Kaczyńskiego "ulicy, która przecina aleję Konstytucji, jedną z ważniejszych arterii miasta, przylega do gmachu samorządu, jest dobrą decyzją".

Pozytywnie decyzję Rady ocenił również wicemer z AWPL-ZChR Edyta Tamosziunaite; jak powiedział, "jest to dobre, reprezentacyjne miejsce".

Mer Szimaszius wyraził zadowolenie, że decyzję o nazwaniu ulicy imieniem prezydenta Lecha Kaczyńskiego przyjęto przed zbliżającą się wizytą na Litwie (16 lutego) prezydenta Andrzeja Dudy. Poinformował, że w marcu planowana jest wizyta w Wilnie córki prezydenta Kaczyńskiego Marty Kaczyńskiej.

Jako pierwszy na Litwie Lecha Kaczyńskiego upamiętnił Samorząd Rejonu Wileńskiego. Pod koniec stycznia br. podjęto decyzję o nazwaniu imieniem prezydenta placu przed dworem Houwaltów w miejscowości Mejszagoła.

Również władze samorządu rejonu solecznickiego, w większości zamieszkanego przez Polaków, chcą upamiętnić prezydenta Kaczyńskiego. Mer rejonu solecznickiego Zdzisław Palewicz zapowiedział, że ta idea zostanie zrealizowana do końca tego roku. Jak zapewnił, oprócz ulicy będzie też tablica upamiętniająca katastrofę smoleńską.