Autopromocja

Finlandia: Dwie największe partie zgodziły się na pomoc dla Portugalii

11 maja 2011

Finlandia poprze plan pomocy finansowej dla Portugalii - oświadczył kandydat na premiera, obecny wicepremier Jyrki Katainen z centro-prawicowej Koalicji Narodowej, który w środę porozumiał się w tej sprawie z socjaldemokratami.

"Koalicja Narodowa i Fińska Partia Socjaldemokratyczna porozumiały się w sprawie udziału w planie pomocowym dla Portugalii" - powiedział dziennikarzom Katainen, którego partia zwyciężyła w kwietniowych wyborach parlamentarnych w Finlandii i który zapewne będzie następnym premierem.

Katainen, będący również ministrem finansów, potrzebuje jeszcze aprobaty Riksdagu; większość parlamentarną zapewnia mu poparcie socjaldemokratów. Porozumienie z socjaldemokratami oznacza, że minister może wziąć udział w poniedziałkowym posiedzeniu szefów resortów finansów eurostrefy z upoważnieniem do udzielenia zgody dla planu pomocy dla Portugalii w wysokości 78 mld euro.

"Kryzys gospodarczy się nie skończył i Finlandia nie może być krajem, który nadwyręża kruchą sytuację poprzez nierozwiązane sprawy" - powiedział minister. "Jako odpowiedzialny kraj europejski, pracujemy razem w sytuacji kryzysu" - dodał.

Zgoda Finlandii jest kluczowa, gdyż jest to jeden z sześciu krajów strefy euro cieszących się najwyższą oceną agencji ratingowych

"Jesteśmy gotowi wesprzeć pakiet dla Portugalii, jesteśmy gotowi wesprzeć mechanizmy EFSF (Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej) i, po trzecie, popieramy stały mechanizm (pomocowy)" - podkreślił.

Zgoda Finlandii jest kluczowa, gdyż jest to jeden z sześciu krajów strefy euro cieszących się najwyższą oceną agencji ratingowych (AAA).

Portugalia jest trzecim po Grecji (110 mld euro) i Irlandii (85 mld euro) krajem strefy euro, który musi skorzystać z pomocy finansowej partnerów mających wspólną walutę i MFW. Pomoc zewnętrzna ma uzdrowić finanse publiczne Portugalii i sprawić, że kraj ten zredukuje deficyt z 9,1 proc. PKB do 5,9 proc. w bieżącym roku, w 2012 - do 4,5 proc. i w 2013 - 3 proc. 

Autopromocja
381367mega.png
381364mega.png
381208mega.png
Źródło: PAP

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.