Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powołał w poniedziałek Wojciecha Skurkiewicza na stanowisko sekretarza stanu w MON - poinformował resort obrony. Wcześniej Skurkiewicz był zastępcą przewodniczącego sejmowej komisji obrony narodowej.

Według komunikatu MON, nowy wiceminister będzie odpowiedzialny m.in. za kontakty resortu obrony z parlamentem, współpracę z organizacjami proobronnymi i pozarządowymi oraz współpracę z wojskowymi placówkami muzealnymi.

Wojciech Skurkiewicz urodził się 5 grudnia 1969 roku w Radomiu. Ukończył Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1994–2004 pracował jako dziennikarz w Katolickim Radiu Radomskim AVE. Od 2004 do 2006 r. był koordynatorem programowym, a następnie szefem redakcji Radia Plus Radom.

Reklama

W okresie 2006–2007 pełnił funkcję rzecznika prasowego Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych w Warszawie. W latach 2006–2007 był radnym i przewodniczącym Rady Miasta Radomia. Należy do NSZZ „Solidarność”. Był senatorem w latach 2007-2015. W 2015 roku uzyskał mandat posła VIII kadencji z listy Prawa i Sprawiedliwości, pełnił funkcję wiceprzewodniczącego sejmowej komisji obrony narodowej.

W połowie stycznia prezydent Andrzej Duda na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego dokonał zmian w składzie rządu; m.in. dotychczasowy wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński został szefem MSWiA w miejsce Mariusza Błaszczaka, który z kolei zastąpił Antoniego Macierewicza na stanowisku szefa MON.

Nowy minister odwołał trzech dotychczasowych wiceszefów resortu obrony: Bartosza Kownackiego, Dominika Smyrgałę i Bartłomieja Grabskiego. W ich miejsce zostali powołani: dotychczasowy podsekretarz stanu w MSWiA Sebastian Chwałek oraz b. Komendant Główny Straży Granicznej Marek Łapiński. Wcześniej na stanowisko sekretarza stanu w MON został powołany też Tomasz Zdzikot, który do tej pory był wiceministrem spraw wewnętrznych i administracji.

Po rekonstrukcji rządu stanowisko wiceministra w MON zachował Tomasz Szatkowski, który pełni tą funkcję od listopada 2015 roku.

Szefem gabinetu politycznego nowego szefa resortu został Łukasz Kudlicki, a Andrzej P. Jarema nowym dyrektorem generalnym. Wcześniej obaj pełnili te funkcje w MSWiA.

Po zmianach w resorcie obrony funkcję rzeczniczki prasowej MON przestała też pełnić płk Anna Pęzioł-Wójtowicz.