Prezydent Francji Emmanuel Macron podczas wspólnej konferencji prasowej z tureckim prezydentem Recepem Tayyipem Erdoganem zamknął Turcji drzwi do Unii Europejskiej, proponując w zamian "zacieśnienie współpracy lub stowarzyszenie" z UE.
"Ostatnie wydarzenia w Turcji nie pozwalają na żaden postęp" - oświadczył Macron, na co Erdogan odpowiedział, że jego kraj "jest już zmęczony" oczekiwaniem na ewentualne przystąpienie do UE.
"Demokratów obowiązuje poszanowanie państwa prawa" - przypomniał prezydent Francji po rozmowach z swym tureckim odpowiednikiem, w toku których obaj politycy przejrzeli listę niektórych osób aresztowanych w Turcji z powodu podejrzeń o powiązania ze sprawcami udaremnionego zamachu stanu.
Turcja jest już "zmęczona" oczekiwaniem na ewentualne przystąpienie do Unii Europejskiej (...) Nie możemy wiecznie błagać o wejście do UE" - oświadczył Erdogan, nawiązując do paru dziesięcioleci oczekiwań na decyzję w tej sprawie.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Wpisz adres e-mail wybranej osoby, a my wyślemy jej bezpłatny dostęp do tego artykułu