Przed zaprzysiężeniem rządu, premier Mateusz Morawiecki spotkał się w "cztery oczy" z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobro Rozmowa dotyczyła współpracy - poinformował w czwartek wiceszef MS Michał Woś. Podkreślił, że politycy wyszli z rozmowy "bardzo zadowoleni".

"Jeszcze przed zaprzysiężeniem, minister Ziobro spotkał się z premierem Morawieckim. Rozmawiali o współpracy i jej ramach. Odbyło się ono w bardzo dobrej atmosferze, panowie wyszli, jeden i drugi bardzo zadowoleni" - powiedział Woś w czwartek w Radiu Zet.

Pytany o szczegóły spotkania, wiceminister powiedział: "Było to spotkanie w cztery oczy, więc nie mam informacji bezpośrednio, co mówili".

"Słyszeliśmy natomiast, co premier mówił w expose, że jest całym sercem za reformą (sądownictwa), za zmianami zaproponowanymi przez ministra Ziobrę, dobrymi zmianami, bo w końcu odchodzimy od tego korporacjonizmu, poczucia bezkarności w polskich sądach i dzięki temu usprawnimy polski wymiar sprawiedliwości" - mówił Woś.

Reklama

Wiceminister zapewnił, że była premier Beata Szydło była "bardzo zainteresowana pracą naszego resortu". "Bardzo często rozmawialiśmy o tym, co się u nas dzieje. Ale premier Morawiecki także jest zainteresowany" - zaznaczył Woś.

Wiceszef resortu sprawiedliwości ocenił, że ustawy o KRS i SN są "kompromisowe", a - jego zdaniem - "kompromis ma to do siebie, że zawsze obie strony są trochę zadowolone, a trochę niezadowolone". "Jesteśmy zadowoleni z tych ustaw, myślę, że pan prezydent też jest zadowolony. Jeżeli Senat je przyjmie, to nie sądzę, by prezydent skorzystał z konstytucyjnego uprawnienia (do weta)" – ocenił wiceminister.

Podkreślił, że "dobrze by było", gdyby ustawy o KRS i SN, weszły w życie jeszcze w tym roku. "Im szybciej tym lepiej" - przekonywał Woś.

Nad prezydenckim ustawami o KRS i SN trzeci dzień pracuje Senat.