Premier Polski przylatuje do Brukseli w czwartek na dwudniowy szczyt UE. Będzie to jego debiut w gronie szefów państw i rządów krajów UE. Piątkowa rozmowa Morawieckiego z prezydentem Francji ma dotyczyć bieżących spraw europejskich.

Tymczasem w czwartek rano premierzy Polski, Węgier, Czech i Słowacji spotkają się w Brukseli z szefem włoskiego rządu Paolo Gentilonim, żeby przedyskutować kwestie dotyczące migracji. W spotkaniu ma wziąć udział także szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. Kraje Grupy Wyszehradzkiej reprezentować będą, oprócz Morawieckiego: Andrej Babisz (Czechy), Viktor Orban (Węgry) oraz Robert Fico (Słowacja).

Również w czwartek o godz. 14 odbędzie się konferencja prasowa Morawieckiego w stałym przedstawicielstwie RP w Brukseli. Będzie to jego pierwsza konferencja w roli szefa rządu.

Liderzy unijni uroczyście zainaugurują podczas szczytu w czwartek współpracę wojskową PESCO, będą rozmawiać o migracji, a w formacie 27 państw w piątek o Brexicie oraz reformach strefy euro.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)