Jeśli chodzi o Warszawę, deklarujemy, że dochowamy umowy - jeśli Rafał Trzaskowski zostanie prezydentem Warszawy, Paweł Rabiej będzie jego zastępcą, tak jak się umówiliśmy - powiedział w sobotę PAP szef klubu PO Sławomir Neumann.

Polityk pogratulował też zwycięstwa Katarzynie Lubnauer, która została w sobotę po południu wybrana nową przewodniczącą Nowoczesnej. "Chciałbym też podziękować Ryszardowi Petru za dwa lata współpracy w parlamencie. Ona się różnie układała, ale generalnie była to dobra współpraca" - dodał Neumann.

Odnosząc się do zawartego w ostatni czwartek porozumienia między PO i Nowoczesną dotyczącego przyszłorocznych wyborów prezydenckich w Warszawie, szef klubu Platformy zadeklarował, że jego ugrupowanie dochowa umowy, zgodnie z którą Nowoczesna ma poprzeć kandydaturę Rafała Trzaskowskiego na włodarza stolicy, a jej dotychczasowy kandydat, Paweł Rabiej - po ewentualnym zwycięstwie wyborczym polityka Platformy - zostać jego zastępcą w ratuszu.

"Jeśli chodzi o Warszawę, my absolutnie deklarujemy, że dochowamy umowy i Paweł Rabiej będzie wiceprezydentem Warszawy, tak jak żeśmy się umawiali" - powiedział Neumann.

Wyraził przy tym przekonanie, że również Katarzyna Lubnauer "ma świadomość, że tylko wspólna lista zjednoczonej opozycji - Platformy, Nowoczesnej i PSL jest jedyną gwarancją wygranej z PiS". "Szukanie innych rozwiązań jest wysoce ryzykownym projektem politycznym, który może dać Prawu i Sprawiedliwości wygraną" - ocenił.

Zwrócił też uwagę na niewielką różnicę w głosach między Lubnauer, a dotychczasowym szefem Ryszardem Petru (149 do 140). Jego zdaniem pierwszym wyzwaniem nowej liderki będzie scalenie swej partii.