Łącznie prokuratury regionalne i okręgowe prowadzą obecnie 4 tys. dużych postępowań gospodarczych - poinformował w czwartek prokurator krajowy Bogdan Święczkowski. Wysokość zabezpieczeń majątkowych to kwota 1 mld złotych - dodał.

"Jeżeli chodzi o sprawy gospodarcze, prowadzone w pionie do zwalczania przestępczości finansowo-gospodarczej i księgowej, łącznie w tej chwili w prokuraturach regionalnych i okręgowych jest prowadzone ponad 4 tysiące dużych postępowań gospodarczych" - powiedział Święczkowski.

Dodał, że wysokość zabezpieczeń majątkowych - według danych Komendy Głównej Policji - to kwota 1 mld złotych. "Nowa instytucja, czyli tzw. konfiskata rozszerzona, na dziś została zastosowana w ponad 100 przypadkach i łącznie kwota tej konfiskaty dotyczy już sumy ponad 100 milionów złotych" - podał szef Prokuratury Krajowej.

Przypomniał, że w środę, na polecenie prokuratury regionalnej w Katowicach, zatrzymano 3 osoby. "W tej sprawie kwota wyłudzeń podatku VAT sięga 110 milionów złotych" - poinformował Święczkowski. Według niego w postępowaniu tym udało się już zabezpieczyć ponad 2 mln złotych na poczet przyszłych kar lub grzywien. "W moim przekonaniu jest to bardzo ciekawa, ważna sprawa - jedna z wielu, które na co dzień prokuratorzy realizują współpracując z CBA, czy CBŚP pionem ekonomicznym" - zaznaczył szef PK.

Odniósł się też postępowania prowadzonego przez prokuraturę regionalną w Lublinie we współpracy z CBŚP. "Dotyczy wyłudzeń ponad 12 milionów złotych kredytów z banku PKO w Przysusze - m.in. wczoraj został zatrzymany były dyrektor banku" - powiedział Święczkowski.