Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział we wtorek, że liczy, iż konflikt między rządem Hiszpanii a władzami Katalonii zostanie rozwiązany pokojowo; dodał, że Unia Europejska nie powinna "interweniować w tym kryzysie, bo (...) nie jest to jej rola".

"Pragnąłbym, aby ten konflikt został rozstrzygnięty pokojowo, i sądzę, że tak będzie, jestem nawet o tym przekonany" - powiedział Macron, który rozmawiał z dziennikarzami we Frankfurcie przed rozpoczęciem tamtejszych Targów Książki.

Prezydent dodał, że obawia się, iż dążenia niepodległościowe katalońskich separatystów są w dużej mierze podyktowane względami materialnymi, rodzajem "ekonomicznego egoizmu".

Macron dodał, że gdyby jednak UE interweniowała w nadziei na rozwiązanie tego konfliktu, to "będzie ona traktowała na równi" premiera Hiszpanii Mariano Rajoya i szefa rządu Katalonii Carlesa Puigdemonta.

Wcześniej we wtorek szef Rady Europejskiej Donald Tusk zaapelował do Puigdemonta, żeby nie podejmował decyzji o ogłoszeniu niepodległości regionu.

"Kilka dni temu poprosiłem premiera Hiszpanii Rajoya, żeby poszukał rozwiązania problemu bez użycia siły, żeby szukał dialogu, ponieważ siła argumentów jest zawsze lepsza niż argumenty siły. (...) Dziś apeluję do pana, aby respektować (...) porządek konstytucyjny i nie ogłaszać decyzji, która mogłaby sprawić, że taki dialog będzie niemożliwy" - powiedział Tusk w Brukseli, zwracając się do premiera Katalonii.