Coroczny festiwal piwa w stolicy Malezji Kuala Lumpur został odwołany. Według partii muzułmańskiej festiwal groził przekształceniem miasta w "największe centrum rozpusty w Azji" - podała agencja AFP. Organizatorzy wyrazili w poniedziałek rozczarowanie decyzją.

Picie alkoholu jest normalną praktyką wśród znaczących liczebnie mniejszości chińskiej i induskiej w Malezji, której większość obywateli wyznaje islam. Politycy i partie muzułmańskie potępiają coraz częściej spożywanie alkoholu, ponieważ jest ono sprzeczne z zasadami islamu.

Festiwal "Lepsze piwo" miał się odbyć w dniach 6-7 października w centrum handlowym w Kula Lumpur; spodziewano się, że będzie w nim uczestniczyć ok. 6 tys. ludzi, którzy przyjdą spróbować piwa z małych wytwórni z co najmniej 11 krajów.

W zeszłym tygodniu Partia Islamska Malezji (PAS) stwierdziła jednak, że festiwal może doprowadzić do aktów przemocy, gwałtów i niezobowiązujących, przelotnych związków seksualnych.

Reklama

"Nie możemy pozwolić, żeby Kuala Lumpur stało się największym centrum rozpusty w Azji" - powiedział członek PAS Riduan Mohd Nor.

Organizatorzy wyrazili niezadowolenie z decyzji, dodając, że władze miasta podały jako powód odwołania sprzeczność z zasadami dominującego w kraju wyznania i protesty partii muzułmańskich.

Władze miasta potwierdziły, że impreza się nie odbędzie, i zaznaczyły, że nie byłoby sprawiedliwe, gdyby festiwal odbył się mimo protestów.

Obywatele Malezji wyznają umiarkowany islam, jednak konserwatywna wersja religii zyskuje ostatnio coraz większą rzeszę zwolenników.

Około 60 proc. z 30 mln mieszkańców Malezji to muzułmanie.