Wicepremier Mateusz Morawiecki weźmie udział w zaczynającym się w piątek w Tallinie nieformalnym ECOFIN-ie; będzie rozmawiał m.in. o opodatkowaniu korporacji - poinformowało w czwartek PAP biuro prasowe MF.

W komunikacie MF napisano, że tematami nieformalnego ECOFIN-u w Tallinie w Estonii, który odbędzie się w piątek i sobotę, są wyzwania związane z opodatkowaniem przedsiębiorstw w zakresie gospodarki cyfrowej, Unia Gospodarcza i Walutowa (UGW), a także unia rynków kapitałowych.

Poinformowano, że w spotkaniu ministrów finansów krajów UE uczestniczyć będzie wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki oraz wiceminister finansów Piotr Nowak.

Reklama

"Cieszy mnie, że po raz kolejny w gronie międzynarodowym będziemy rozmawiać także o sprawie, którą podnosiłem wiele razy, a wiąże się ona z agresywnymi optymalizacjami i unikaniem opodatkowania przez wielkie korporacje. W ten sposób wiele krajów, w tym także Polska traci należne podatki" – powiedział cytowany w komunikacie Morawiecki.

Zaznaczono, że Polska będzie aktywnie uczestniczyć w tych dyskusjach, także w zakresie UGW, wychodząc z założenia, że potrzebne jest wspólne podejście do wypracowania instrumentów zwiększających stabilność i odporność UGW i całej UE.

"Wyzwania w tym zakresie muszą być adresowane w gronie wszystkich państw członkowskich UE. Długoterminowa stabilność strefy euro i dobre funkcjonowanie UGW przyniosą korzyści nie tylko państwom ze strefy euro, ale UE jako całości" - napisano.