Prezydent powiedział, że podtrzymuje naszą poprawkę ws. wyboru członków KRS-u przez Sejm większością 3/5 głosów, a nie zwykłą - mówił w środę po spotkaniu z Andrzejem Dudą wicemarszałek Sejmu, Stanisław Tyszka (Kukiz'15).
Reklama

W środowym spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą na temat projektowanych przez jego kancelarię nowych ustaw dotyczących Krajowej Rady Sądownictwa i Sądu Najwyższego uczestniczyli, poza Tyszką, także posłowie: Tomasz Rzymkowski, Grzegorz Długi i Jerzy Jachnik.

"Prezydent powiedział, że podtrzymuje naszą poprawkę wyboru KRS-u przez 3/5 Sejmu, a nie zwykłą większością" - powiedział dziennikarzom po spotkaniu Tyszka.

Jak dodał, mowa była też o "mechanizmach zabezpieczających" na wypadek gdyby w Sejmie nie udało się zebrać takiej większości. "Niewykluczone, że będzie to wskazanie tych osób przez prezydenta, co my jesteśmy w stanie poprzeć ze względu na silną legitymację prezydenta" - zadeklarował wicemarszałek.

Polityk podkreślił, że jego formacji zależy na tym, żeby debata w sprawie projektów ustaw o KRS i SN była merytoryczna i spokojna. "Wskazaliśmy na jeden czynnik, który psuje tę debatę, czyli kampanię Polskiej Fundacji Narodowej, która według nas jest nieakceptowalnym nadużyciem władzy" - relacjonował Tyszka.

Jak dodał, dobrym rozwiązaniem w przypadku projektu ustawy o KRS byłoby też przyznanie prezydentowi kompetencji, które wcześniej, w zawetowanej ustawie autorstwa PiS, miał minister sprawiedliwości.

Według Grzegorza Długiego ważną, omawianą z prezydentem kwestią, był udział obywateli, którzy mogliby wskazywać sędziów do KRS. "Bardzo istotne były dla nas kwestie konstytucyjności. Uważamy, że konstytucja powinna być do generalnego remontu, ale dopóki ona jest, musimy jej przestrzegać i te nowe projekty powinny również szanować konstytucję" - powiedział poseł Kukiz'15.

Jego zdaniem środowa dyskusja była merytoryczna. "Nie rozmawialiśmy o problemach politycznych, tylko merytorycznych" - zaznaczył polityk. Ocenił przy tym propozycje Andrzeja Dudy jako "o niebo lepsze" niż te, które znalazły się w zawetowanych przez niego ustawach. "Prezydent jest otwarty na rozmowy i poprawki podczas prac parlamentarnych, jednakowoż poprawki nie mogą zmieniać zasadniczych elementów. Nie może być powrotu do przeszłości" - mówił Długi.

Tomasz Rzymkowski wyraził nadzieję, że prezydencki projekt zapewni transparentność w wyborze sędziów do KRS. "Bardzo się cieszymy, że prezydent wsłuchał się w głos obywateli" - powiedział poseł Kukiz'15.

Jak dodał omawiane były ponadto kwestie techniczne, takie jak niezwoływanie posiedzenia KRS w tygodniu, w którym odbywa się posiedzenie Sejmu.

Posłowie Kukiz'15 zastrzegli, że nie widzieli gotowych prezydenckich projektów ustaw o SN i KRS.

Spotkanie z przedstawicielami klubu Kukiz'15 było trzecim z zapowiedzianej na środę serii spotkań prezydenta na temat projektowanych ustaw o KRS i Sądzie Najwyższym. Wcześniej Duda spotkał się z przedstawicielami PiS i PO. Później przyjął jeszcze posłów Nowoczesnej i PSL.

24 lipca prezydent Andrzej Duda poinformował, że podjął decyzję o zawetowaniu ustaw: o Sądzie Najwyższym i o Krajowej Radzie Sądownictwa; zapowiedział też przygotowanie swoich projektów ustaw o SN i KRS w ciągu dwóch miesięcy.

Prezydent podpisał natomiast trzecią ustawę dotyczącą zmian w sądownictwie - o ustroju sądów powszechnych, która m.in. zmienia zasady powoływania i odwoływania prezesów sądów przez zwiększenie uprawnień ministra sprawiedliwości oraz wprowadza zasady losowego przydzielania spraw sędziom.

Reforma sądownictwa była też jednym z tematów ubiegłotygodniowego spotkania prezydenta z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.