W przypadkach zabójstwa połączonego ze zgwałceniem małoletniego, sąd będzie mógł fakultatywnie wyłączyć możliwość przedterminowego warunkowego zwolnienia - zapowiedział w czwartek wiceszef MS Marcin Warchoł.

Wiceminister poinformował o tym przedstawiając propozycje resortu w zakresie zaostrzenia kar za przestępstwa seksualne.

"Nie będzie również pobłażliwości jeżeli chodzi o przedterminowe, warunkowe zwolnienie. Wprowadzamy rozwiązanie, które pozwoli aby w tych okolicznościach (przestępstw seksualnych - PAP) wyłączyć możliwość przedterminowego warunkowego zwolnienia w ogóle. Będzie to mógł uczynić sąd fakultatywnie, wówczas gdy dojdzie do zabójstwa połączonego ze zgwałceniem na szkodę małoletniego" - zapowiedział Warchoł.

Dodał, że kolejną proponowaną zmianą jest to, że na wniosek pokrzywdzonego sąd będzie obligatoryjnie orzekał - a nie jak do tej pory fakultatywnie - o zakazie zbliżania się sprawcy do ofiary.

Reklama

"Często mamy do czynienia z fikcją - sądy orzekają, sądy nie orzekają. Różnie to wygląda i następuje tzw. wtórna ponowne pokrzywdzenie ofiary. Ofiara styka się ze swoim oprawcą, przestępcą na co dzień, który drwi często z niej" - wskazywał Warchoł.