Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że prezydenci Rosji i Chin, Władimir Putin i Xi Jinping, którzy spotkali się w niedzielę w Xiamen (południowo-wschodnie Chiny), postanowili, że nie pozwolą, by na Półwyspie Koreańskim zapanował chaos.

Pieskow dodał też, że Xi i Putin podkreślili znaczenie "zachowania spokoju w reakcjach na próbę jądrową" Korei Płn. i poszukiwania dyplomatycznego rozwiązania kryzysu.

Przywódcy spotkali się na otwarciu szczytu BRICS w Xiamen (południowo-wschodnie Chiny). Spotkanie przywódców państw należących do ugrupowania BRICS, czyli Brazylii, Rosji, Indii, Chin i Republiki Południowej Afryki, otworzył w Xiamen prezydent Xi. Potrwa ono do 5 września.

Xinhua podała wcześniej, że Xi i Putin ogłosili też, że ich celem jest nadal dążenie do pełnej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego, i zobowiązali się do utrzymywania stałego kontaktu oraz koordynowania podejmowanych w tej sytuacji kroków.

Putin rozmawiał też w niedzielę telefonicznie z premierem Japonii Shinzo Abe; przywódcy postanowili, że będą kontynuowali konsultacje w sprawie prowokacji Pjongjangu podczas spotkania we Władywostoku 7 września. Pieskow podkreślił, że również w tej rozmowie Putin położył nacisk na konieczność "niepoddawania się emocjom" wobec prowokacji Pjongjangu i szukania dyplomatycznego wyjścia z tej sytuacji.

Północnokoreańskie media podały w niedzielę, że "całkowitym powodzeniem" zakończyła się próba z użyciem bomby wodorowej przeznaczonej do montażu na międzykontynentalnych pociskach balistycznych (ICBM). Kilka godzin wcześniej na terytorium Korei Północnej odnotowano silne wstrząsy sejsmiczne, podobne do tych, które towarzyszyły poprzednim próbom jądrowym w tym kraju. Była to szósta próba atomowa Pjongjangu.