Kwota przeznaczona na odbudowę budynków gospodarczych została ustalona w wysokości do 100 tys. zł - poinformował w czwartek szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Przypomniał, że to samorządy lokalne - po otrzymaniu środków od rządu - wypłacają pieniądze poszkodowanym.

Minister zwrócił uwagę, że w ostatnich dniach w wyniku nawałnic zniszczeniu uległo także wiele budynków gospodarczych.

"Te budynki także zostały zniszczone, one dotychczas nie podlegały zasadom odbudowy, w związku z tym włączyliśmy także te budynki - zgodnie z delegacją ustawową. Tu chodzi o byt mieszkańców, którzy prowadzą gospodarstwa rolne. W przypadku tych budynków także kwota, która jest przeznaczona na odbudowę, została ustalona w wysokości do 100 tys. zł" - powiedział minister.

Błaszczak zaznaczył, że etap ratowania zdrowia i życia poszkodowanych w nawałnicach jest już zakończony.

Podkreślił też ważną rolę samorządów lokalnych. "To samorządy lokalne wypłacają pieniądze, które otrzymują od rządu, to samorządy lokalne są gospodarzami na miejscu, to samorządy lokalne powinny powoływać sztaby kryzysowe gminne i powiatowe - różnie z tym bywa, moje doświadczenia też są różne, ale nie chcę wprowadzać tu ocen. Zależy nam wszystkim na tym, żeby szybko i sprawnie usunąć skutki nawałnicy, która przeszła nad Polską w nocy z piątku na sobotę" - dodał.