Zawalona część dachu budynku, w którym w czasie istnienia niemieckiego obozu Auschwitz mieściła się kantyna SS, zostanie odbudowana do końca listopada br. – podała Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau z Brzeszcz, która opiekuje się obiektem.

Jak poinformowała prezes fundacji Agnieszka Molenda, wyłoniony został już wykonawca projektu budowlanego. Wkrótce rozpoczną się poszukiwania firmy, która zajmie się naprawą zawalonego trzy lata temu dachu. Pieniądze na to zadanie zadeklarował Małopolski Konserwator Zabytków. „Musimy zdążyć przed zimą, by zabezpieczyć budynek przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi” – powiedziała Molenda.

Drewniany budynek dawnej kuchni i kantyny SS w byłym KL Auschwitz liczy niemal 15 tys. m sześc. Znajduje się w pobliżu Muzeum Auschwitz, ok. 400 m od historycznej bramy „Arbeit macht frei”. Nie jest jednak jego częścią. Został wzniesiony na przełomie 1941 i 1942 r. „Budynek jest nierozerwalnie związany z martyrologią i więźniami byłego niemieckiego obozu. To właśnie ich wysiłkiem i rękami został zbudowany, a w czasie jego obozowego funkcjonowania był miejscem ich niewolniczej pracy” – powiedziała Molenda.

Budynek służył esesmanom. Wewnątrz znajdowała się m.in. scena. Można było oglądać filmy. Po wojnie był wykorzystywany m.in. przez zakłady zbożowe z Krakowa. Po ich likwidacji teren wraz z budynkiem przeszedł na własność Skarbu Państwa. Od wielu lat stał pusty i niszczał. W 2014 r. runęła część dachu.

Pod koniec 2016 r. brzeszczańska fundacja podpisała ze starostą oświęcimskim umowę na bezterminowe użyczenie budynku. Rozpoczęła także poszukiwania pieniędzy na remont. „Cały obiekt wymaga natychmiastowej renowacji. (…) Każde finansowe wsparcie przyspieszy rozpoczęcie niezbędnych prac konserwatorskich” – dodała Agnieszka Molenda.

Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau powstała w 2013 r. Działa na rzecz ratowania rzeczy, przedmiotów oraz artefaktów związanych z byłym niemieckim obozem i jego podobozami, które znajdują się obecnie w rękach prywatnych. Opiekuje się m.in. budynkiem w Brzeszczach Borze, w którym podczas wojny Niemcy ulokowali obozową karną kompanię kobiet. Powstała tam ekspozycja historyczna, na której można zobaczyć m.in. eksponaty związane z więźniarkami. To rzeczy codziennego użytku i odzież. Jest także porcelitowa figurka Myszki Mickey, która należała do bezimiennej ofiary niemieckiego obozu Auschwitz, najprawdopodobniej dziecka. W budynku obsługi zwiedzających obok byłego obozu Auschwitz II-Birkenau fundacja udostępniła wystawę poświęconą historii podobozu Monowitz, utworzonego przy zakładach budowanych w Oświęcimiu przez Niemców.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. (PAP)