Zastępczyni rzecznika rządu Niemiec Ulrike Demmer powiedziała w poniedziałek, że decyzja prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowaniu dwóch ustaw reformujących wymiar sprawiedliwości może stworzyć szansę na podjęcie dialogu między Komisją Europejską a Polską.

"Decyzja (o wecie) może być szansą na ponowne podjęcie dialogu pomiędzy Komisją (Europejską) a Polską" - powiedziała Demmer na spotkaniu z dziennikarzami w Berlinie.

Demmer zastrzegła, że "zasadniczo" nie komentuje decyzji głowy państwa. Zaznaczyła, że stanowisko rządu niemieckiego wobec planowanych reform wymiaru sprawiedliwości w Polsce nie uległo zmianie.

Jak wyjaśniła, rząd "obserwuje z wielką uwagą" zarówno plany reformy sądownictwa, jak i protesty polskiego społeczeństwa obywatelskiego. "Naszym zdaniem zasada trójpodziału władz i niezależność sądownictwa są decydującymi cechami funkcjonującego państwa prawa" - mówiła Demmer.

"Unia Europejska jest wspólnotą prawa i wartości" - podkreśliła zastępczyni rzecznika.

Dodała, że niemiecki rząd "zdecydowanie popiera" działania Komisji Europejskiej w zakresie tzw. mechanizmu praworządności. Demmer przypomniała, że KE zbierze się w środę, by omówić sytuację w Polsce.