Wcześniej - w poniedziałek po godz. 10. prezydent poinformował, że zdecydował o zawetowaniu ustawy o Sądzie Najwyższym i nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Prezydent podpisze natomiast nowelizację Prawa o ustroju sądów powszechnych.

Przed godz. 11. z prezydentem spotkała się I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf, która zaapelowała "o podjęcie spokojnej oraz merytorycznej dyskusji nad kształtem wymiaru sprawiedliwości w Polsce". Na godz. 12 zostało natomiast wyznaczone spotkanie prezydenta z przewodniczącym KRS.

Przed Pałacem Prezydenckim trwa protest przeciwko reformie sądownictwa. Podczas manifestacji przytoczono fragment wypowiedzi prezydenta RP, w którym poinformował, że zawetuje ustawy. Wśród manifestujących rozległy się brawa. Protestujący trzymają transparenty z napisem: "Wolne sądy, wolni ludzie" oraz flagi biało-czerwone i unijne.

"Pan prezydent rozmawiał z wieloma osobami, wydaje mi się, że bardzo ważny był głos obywateli. W tym miejscu chciałbym obywatelom podziękować, że opowiedzieli się za wartościami wyrażonymi w konstytucji" - powiedział sędzia Zawistowski dziennikarzom przed spotkaniem z prezydentem komentując decyzję w sprawie weta.

Dodał, że "obywatele oczekują realnej poprawy funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości i jest szansa, że takie przepisy zostaną wprowadzone". "Jeśli pan prezydent będzie patronował takim rozwiązaniom, to oczywiście będziemy je popierali. Mamy własne pomysły już przygotowane, będziemy starali się je przedstawić" - podkreślił Zawistowski.

Nowela ustawy o KRS przewiduje m.in. wygaszenie kadencji 15 członków Rady będących sędziami. Zgodnie z nowelizacją ich następców wybrałby Sejm, dzisiaj wybierają ich środowiska sędziowskie. Nowa ustawa o SN przewiduje m.in. możliwość przeniesienia obecnych sędziów SN w stan spoczynku. (PAP)