Nie da się zmienić polskiego sądownictwa bez wymiany kadr, które za jakość tego sądownictwa od lat odpowiadają - w ten sposób wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki odniósł się w czwartek do projektu ustawy PiS dot. Sądu Najwyższego.

Chodzi o projekt nowej ustawy o SN, który pojawił się na stronach Sejmu w środę późnym wieczorem. Zakłada on utworzenie trzech nowych Izb SN, modyfikacje w powoływaniu sędziów SN i umożliwia przeniesienie obecnych sędziów SN w stan spoczynku.

Jaki zaznaczył w rozmowie z dziennikarzami, że nie zna szczegółów projektu ustawy. Ale jego zdaniem zmiany w Sądzie Najwyższym są konieczne. "Czy takie, jakie zostały zaproponowane? Sądzę, że teraz będzie dobry moment, żeby o tym podyskutować" - powiedział.

"W SN konieczne są zmiany, bo ta instytucja działa źle, jest oderwana od rzeczywistości, oderwana od ludzi. Potrzebna jest gruntowna reforma Sądu Najwyższego" - dodał Jaki.

"Co do jednego jestem przekonany, że nie da się w sądownictwie dokonać zmiany jakościowej bez zmiany ludzi. Chcemy realnie zmienić sądownictwo. Nie da się zmienić polskiego sądownictwa bez wymiany kadr, które za jakość tego sądownictwa od lat odpowiadają" - podkreślił Jaki.

Ocenił, że "społeczeństwo ma słuszne uwagi do Sądu Najwyższego" i uważa, że instytucja, która ma prawa kasacyjne i powinna stać na straży prawa, często zamienia się "w maszynkę do umarzania, odrzucania postepowań".