O zabójstwo dwóch kobiet w sierpniu 2016 r. oskarżyła Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy Macieja K. i Sławomira G. Grozi im dożywocie.

Do zabójstwa doszło w nocy z 5 na 6 sierpnia w miejscowości Chałupska (Kujawsko-pomorskie) nad jeziorem Wiecanowskim. Uczestniczki spotkania towarzyskiego, które potem przerodziło się w kłótnię - 15- i 23-latka - udusiły się w wyniku utonięcia, wcześniej były bite.

"W toku postępowania żaden z podejrzanych nie przyznał się wprost do zabójstwa. Oni nie negowali swojego uczestnictwa w tym zdarzeniu, ale każdy z nich umniejszał swoją rolę. Śledztwo trwało ponad 11 miesięcy. Musieliśmy posiłkować się ekspertyzami, opiniami oraz dokonywać rekonstrukcji zdarzenia, co jest trudniejsze i bardziej czasochłonne niż opieranie się na dowodach ze źródeł osobowych" - powiedziała PAP rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy Agnieszka Adamska-Okońska.

Reklama

Przyznała, że w spotkaniu towarzyskim początkowo uczestniczyło sześć osób (dodatkowo mężczyzna i kobieta), ale cała sytuacja rozegrała się w gronie czterech osób. Trzeci mężczyzna był początkowo podejrzany w tej sprawie, ale został zwolniony.

"Analizowaliśmy połączenia telefoniczne i położenie oskarżonych na podstawie zapisów GPS oraz ich wyjaśnienia pod kątem wyników badań biologicznych i genetycznych. Na tej podstawie doszło do rekonstrukcji zajścia, którego efektem jest akt oskarżenia. W nim prokurator wskazuje na dopuszczenie się tej zbrodni wspólnie i w porozumieniu przez obu mężczyzn. W toku śledztwa ustalono, że obie pokrzywdzone przed śmiercią były dodatkowo bite, o czym świadczą zasinienia na twarzy i kończynach górnych" - dodała Adamska-Okońska.

"Uważamy, że początkowo było to spotkanie towarzyskie, które w efekcie nieustalonego zdarzenia doprowadziło do agresji, która wymknęła się spod kontroli" - powiedziała Adamska-Okońska. Dodała, że prawdopodobnie sprawcy zabili drugą kobietę, dlatego że ta widziała zabójstwo pierwszej.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że pierwsza zginęła młodsza dziewczyna. Rzeczniczka nie mogła w poniedziałek określić, o jaką karę będzie wnosił przed sądem prokurator, ale czyn podwójnego zabójstwa zagrożony jest karą dożywotniego więzienia.